فرهنگی.علمی.اجتماعی

اجتماعی

آیین راستی

به نام خدا                                                                                     به نام اهورا مزدا

اندیشه نیک عبارت از اینکه هرمز را دوست به داری.و خوبی را از او بدانی .واز خود بزرگ بینی و بی دینی و حسد و بخل به بپرهیزند.

گفتار نیک یعنی  عبادت و پرهیز از دروغگو یی و تزویرو تقلب .و نراع و دشنام دادن و بد گویی و تهمت زدن .

کردار نیک  :اجرای آداب  مذ هبی و عمل کردن به تقوا و کمک و یاری نمودن به تهیدستان .و خود داری از چیز های ممنوع..

آیا دین جز این گفار و کردار چیزی دیگر است.اگر دقت کنیم تمام دین هایی که توسط پیامبران آورده شدند.بر این اصول ایمان دارند. به خدای یگانه ایمان داشته باشیم. اندیشه نیک و درست داشته باشیم.

گفتار نیک و زبان پاک داشته باشیم. از زبان خود بیهوده استفاده نکنیم.تهمت و توهین و دشنام ندهیم

دوست خود را با زبان خویش دشمن نکنیم .

و با داشتن کردار نیک ،راه درست را رفته و به همنوع خود کمک کنیم.  به فقیران وبیچارگان یاری برسانیم..

زرتشت پیامبر :

«ای مردم بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه ایی روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید.هر مرد و زن راه نیک وبد را شخصا ̋ برگزینید .پیش از فرارسیدن روز واپسین .همه بر پا خیزید ودر گسترش آیین راستی بکوشید.»        یسنا 30 بند 2

«  ای خداوند خرد هنگامی که در روز اول جسم وجان آفریدی و از منش خویش نیروی اندیشیدن و خرد را بخشیدی ،زمانی که به تن خاکی روان دمیدی و به انسان نیروی کارکردن و سخن گفتن ورهبری کردن عنایت فرمودی ،خواستی تا هر کس به دلخواه و با کمال آزادی ،کیش خود رابرگزیند »   یسنا 31

حضرت عیسی (ع):

« گمان مبرید که آمده ام تا تورات موسی ونوشته های سایر انبیاء را منسوخ کنم.من آمده ام آنهارا تکمیل نمایم و به انجام رسانم.هر که احکام خدا را اطاعت نماید و دیگران را نیزتشویق به اطاعت کند،در ملکوت آسمان ،بزرگ خواهد بود.»

« هر چه می خواهید دیگران برای شما بکنند.شما همان را یرای آنها بکنید.این است خلاصه تورات وکتاب پیام بران »

« خوشا به حال کسانی که برای برقراری صلح کار بین مردم کوشش می کنند»

حضرت محمد (ص):

«مبا دا مسلمانی را دشنام دهی یا راستگویی را تکذیب کنی »

« هیچ عبادتی ،چون فکر کردن نیست» .

-«از نظر من دانش پژوهی از عبادت خدا برتر است.»

من برای تکمیل اخلاق مبعوث شده ام »

-

این ها  برخی از سخنان  پیامبران بود. آیا این شباهت ها نشانه یگانه بودن رسالت آنها و اندیشه انان

گفتار .و کردار آنها نمی باشد.آیا تمام پیامبران جز این کلمات

                       پندار نیک           گفتار نیک             کردار نیک

سخن دیگر گفته اند.چرا ما انسان ها همیشه فقط خود و اندیشه خود را اساس می دانیم. و به فکر و اندیشه دیگران نه تنها ارزش نمی گذاریم. بلکه آن ها را تمسخر می کنیم.

خداوند به تمام پیامبران خود احترام می گذاردو چرا ما به آنها بی توجه و نا سپاسیم.آیا سخنان زرتشت با سخنان سایر پیامبران مانند ابراهیم.(ع) .موسی(ع) عیسی (ع)و در نهایت با سخنان حضرت محمد (ص) تفاوت دارد. حقیقت سخنان آنان اگر بدون خودرایی وبزرگ بینی به دین خود و اندیشه خود داشته باشیم

می بینیم که تمام سخنان آنان اگر تحریف و توسط ما دچار دگرگونی نشده باشد. یکی است.

و تنها نکته ای که باید گفت ،این است که پیامبر اسلام (ص) آخرین پیامبر و آخرین فرستاده خدا بوده وپس از دیگر پیامبری فرستاده نخواهد شد.

ما انسانها آیا اگر به خدا ایمان داشته باشیم!!!با تحقیق و بررسی در مورد دین ها به حقیقت آن ها پی برده.وپس از آن به آخرین پیلامبر ایمان خواهیم آورد.چرا که خداوند خود بنا بر شرایط زمان وسایر

علل که ما بدانیم ویا از عالم الهی ندانیم. خود پیامبران گوناگون ارسال داشتند. و بدیهی است که

خداوند بر سرنوسشت بشر آگاه تر و دانا ترست. و خود آخرین ویا می توان گفت با آخرین انتخاب به بشر به بگوید که اگر به من ایمان داری به آخرین پیامبر که پایانی است بر تمام پیامبران به او ایمان بیاورید.

پس ما انسانها بیائیم بدور از زوز و دشمنی و جنگ و ستیز با هم باشیم و در کنار هم به گفتگو در مورد دین و کردار خود به پردازیم. 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:50  توسط داریون  | 

سنگ های ماه تولد

سنگهای ماه تولد:

فروردین :آمیتیست،کریستال،عقیق،جاسپرسبز،یشم،مرجان،تورما لین.

اردیبهشت:اوانتورین،کوارتز صورتی،سنگ لاجورد،مالاکیت،سیترین.

خرداد:عقیق خزه ای،عقیق سلیمان(انیکس).کوارتزصورتی.رودونیت.چشم ببر.یشم.

تیر:سودالیت.جید.اوانتورین.عقیق خزه ای.اپال.

مرداد:اوانتورین.کارنلین(عقیق).کوارتزصورتی.چشم ببر.پریدوت.

شهریور:آمیتست.آمازوئیت.کارنلین(عقیق).کوارتز دودی.چشم ببر.لاجورد.

مهر:اوانتورین.کوارتز صورتی.فلوریت.جاسپرقرمز.جید.اپال.تورمالین.

آبان:کارنلین (عقیق).رودونیت.هماتیت.ما لاکیت.سیترسین.مرجان.تورمالین.

آذر:آمیتیست.کوارتزدودی.سودالیت.سنگ لاجورد.فیروزه.

دی:آمیتیست.کریستال.عقیق.کوارتز دودی.ایسیدان لکه برفی.فیروزه.لابرادور.

بهمن:آمازوئیت.آمیتیست.فلوریت.کوارتز صورتی.فیروزه.

اسفند: آمیتیست.فلوریت.جید.سنگ لاجورد.فیروزه.لابرادور.

............

نوع سنگ:خواص درمانی،روانی،شفابخش.

1-آکوامارین:افزایش قدرت بیان،هوش وتأ ثیربرمجاری تنفسی،سیستم دفاعی.تیروئیدوبیماریهای خونی ومانع سکته ی قلبی میشود.

2- اپال:تقویت نیروهای مثبت،مؤثربرای معده وروده،تقویت قلب وجریان   خون                                                                                                                                                                                (طلسم خوشبختی).

3- ابسیدان لکه برفی:افزایش قدرت بیان،محافظت در برابراضطراب،                                                                                                                      برطرف کننده افسردگی،عملکرد رودها را آسان میکند.دارای عمل تقویت کننده برای استخوان ها، ستون مهره ها وپشت است.

4- آمازونیت:ایجاد انرژی حیاتی وجنب وجوش در طول زندگی،                                                                                                                                                       تقویت مغز، اعصاب وشاخه های عصبی،آرامبخش.

5-آمیتیست:افزایش نیروی خلاقیت وابتکار،افزایش شجاعت،محافظ در برابر فشارعصبی شدید،مخصوص دردهای ناحیه ی سر،میگرن وفشارهای عصبی وسیستم کلیه ی بدن رابهبودمی بخشد.همچنین مناسب جهت بی خوابی است.

6-اوان تورین:کاهش فشار عصبی،تعادل بخشیدن به احساسات،افزایش استقلال فردی،کمک به شفافیت ذهن،مناسب بیماریهای چشمی،ریزش اشک وشوره ی سر

و ناراحتی های قلبی وسیستم عصبی درمان میشود.

7-پریدوت:محافظ در برابر تأثیرات اطرافیان،تقویت بینش(بصیرت)،مقابله باغم

و اندوه ومفید برای گردش خون.

8-توپاز آبی:تقویت تنفس،افزایش انعطاف پذیری عاطفی،ایده آل برای هنرمندان،

تقویت صدا،رفع التهابات گلووگرفتگی صدا. اعصاب را تقویت و افسردگی را درمان میکند.

9-چشم ببر:ازبین بردن احساسات نا خواسته،ایجاد تعادل در نیازهای مادی و جسمی،                                                                                                                          فعال کننده مراکز حرارتی در بدناز جمله استخوان ها و مفاصل می باشد.

وباعث تقویت آنها می شود.

10-رودونیت:تقویت اعتماد به نفس،حفظ نیروی جوانی،تقویت  حافظه،آرام نمودن

ذهن،اثر بسیار قوی بر شنوائی دارد.ششها را تقویت     میکند                                                                                                                         ومناسب برای درمان دیابت می باشد.قدرت فرگیری را افزایش میدهد.

11-سنگ سلیمان(انیکس):افزایش شهامت،کمک به کشف حقایق،                                                                                                                                             بر طرف نمودن استرس وافسردگی،ناخن،پوست وچشم را تقویت میکند.واز ریزش مو میکاهد.                                                                                                                                   قلب وکلیه واعصاب را نیرو می بخشد.

12-سنگ کریستال:محافظت در برابر نیروهای منفی.                                                                                                                                            مناسب برای قلب،بافت لنفاوی،غدد وجریان خون می باشد.موجب تقویت چشم وریه می باشد.

13-سنگ لاجورد:تقویت بیان.کاهش استرس ودرمانافسردگی.تسکین دردهای سر

ومؤثربرای فشار خون بالا.

14-سودالیت:ایجاد نظم وهماهنگی درونی.شهامت وتوانائی ارتباط با اطرافیان.

اعصاب را آرام میکند.تیروئید وغدد دیگر را تقویت میکند.

15-سیترین:مقابله با افسردگی.بهبود نگرش به زندگی.روشنائی وگرمی قلب.                                                                                                                                                                رفع استرس،عصبانیت ونگرانی.

16-عقیق آبی:تقویت نفس.افزایش شهامت.                                                                                                                                              تقویت تمرکزشادی بخش.مؤثر در درمان سر دردها وگرفتگی عضلانی.

17-عقیق خزه ای:مقابله با افسردگی.حفظ تعادل ذهنی وعاطفی.                                                                                                                                       مؤثر برای دیابت ومتعادل ساختن در صد خون.

18-عقیق:شادی بخش.گرمی در برخورد واجتماعی بودن.                                                                                                                                         تقویت تمرکز.ایجاد تعادل درونی.انرژی منفی راازمادور میکند.چشمها را تقویت میکند.                                                                                                                                                   غم وغصه دورگشته وحاجتها برآورده میشود.

19-فلوریت:از بین برنده تشویش واضطراب.مخصوص بیماریها وعوارض مغزی ومشکلات ذهنی.

20-فیروزه:تقویت بنیه.محافظت در برابر انرژی منفی.بهبود ارتباط اجتماعی.کمک به عوارض عملکردهای نا درست قلب،کبدوغدد.تقویت چشمها.

21-کوارتز دودی:در افزایشزخلاقیت ونشاط.ایجاد تعادل احساسات.مناسب افراد کم انرژی.برای شکم،کلیه،پانکراس واندامهای جنسی مؤثر است.

22-کوارتز صورتی:افزایش اعتماد به نفس.تقویت قدرت بیان و                  خلاقیت.                                                                                                                                                              ایجاد آرامش وآسودگی.به عمل تخمدانها وبیضه ها در هر دوجنس کمک میکند.وبرای عمل باروری مؤثر است.

23-مالکیت:بر طرف کننده فشار عصبی.افزایش قدرت بیان.روشن بینی.

24- مرجان:درمان افسرگی.تقویت کننده قلب.ایجاد آرامش.مناسب برای بیماریهای کم خونی.سحر وجادورا از آدمی دور میکند.همچنین برای بیماریهای عادت ماهیانه مؤثر است.

25-هماتیت:افزایش اعتماد به نفس.درمان واریس انعقاد خون وسلولهای بدن.

26-جید ویشم:ایجاد آرامش وخونسردی.افزایش توانائی بیان.                                                                                                                             نوسانات موزون یشم باعث تعادل درتمامی اعضای بدن میشسود.

27-جاسپر قرمز:کاهش استرس.افزایش       تحمل   وبردباری.                                                                                                                              مناسب جهت مفاصل،پا درد،استخوانها وکمر درد.

28-لابرادور:برای تغییرشکل ستون مهرها بسیار مؤثراست.                                                                                                                                      وآنها رادوباره به حالت تعادل    میرساند.                                                                                                                          سیستم ایمنی رافعال میکند.وفعالیتجاکرای دست راافزایش میدهد.

29 - تورمالین صورتی:درمان سر گیجه،اعصاب وبیماریهای ناخن.تقویت حافظه،

قلب ومجاری خونی.نگرانی ها وناکامی در زندگی مشترک بین زوجها را از بین می برد.                                                                                                                                                                                                                                                                                            

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ساعت 3:4  توسط داریون  | 

sms

«the most beautiful remembrance is the time to gether with you .I will keep it in my mind »

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ساعت 2:54  توسط داریون  | 

شعر

مرحبا ای پیک مشتاقان بده پیغام دوست      تا کنم جان ازسررغبت فدای نام دوست

واله وشیداست دایم همچو بلبل در قفس       طوطی طبعم زعشق شکروبادام دوست

زلف اودام است وخالش دانۀ آن دام ومن     برامید دانه ای افتاده ام در دام دوست

سرزمستی بر نگیردتا به صبح روزحشر   هرکه چون من درازل یک جرعه خورد ازجام دوست

بس نگویم شمه ای ازشرح شوق خود ازآنک         دردسر باشد نمودن بیش از این ابرام دوست

گر دهد دستم کشم دردیده همچون توتیا                خاک راهی کآن مشرف کردد ازاقدام دوست

میل من سوی وصال وقصداوسوی عراق          ترک کام خودگرفتم تا برآیدکام دوست     حافظ

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ساعت 2:47  توسط داریون  | 

شعر

                                                                                                                                          «روزوصل دوستداران یاد باد              یاد باد آن روزکاران یاد باد

گرچه یاران فارغ اند ازیادمن          از من ایشان را هزاران یاد باد

مبتلا گشتم در این بند و بلا              کوشش آن حق گذاران یاد باد

گر چه صد رود است در چشمم مدام     زنده رود وباغ کاران یاد باد»

                  حافظ

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ساعت 2:38  توسط داریون  | 

تغذیه در ms

تغذیه درm.s :

Ms یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری اتوایمیون می باشد.که در آن غلاف میلین سلول های سیستم عصبی مرکزی از بین می رود .و فرد علائم ضعف حرکتی پیشرونده ،اختلالات حسی،هختلالات بینایی بویژه دو بینی .را نشان می دهد.به تدریج که بیماری پیشرفت می کند علائم فوق با تنوب وشدت بیشتری بروز می کنند.و در موارد مزمن علائم :آتکسی در راه رفتن،اختلال ادراری،ناتوانی جنسی،سفتی اندامها،ود در مراحل آخر بیماری فراموشی بروز می کند.      

چنانچه در بالا بیان شد .در این بیماری میلین آکسون های سلول های عصبی از بین می رود.لذا با تغذیه مناسب می توان در ترمیم و جلوگیری از تخریب میلین جلوگیری کرد.

بسیاری ازمواد غذایی و ویتامین ها  در ساختن سلول های عصبی و نیزغشاء میلین آنها نقش دارند.ومصرف آن ها در افزایش حافظه و یادگیری مفید می باشند.

در مطالعات مشاهده شده است که وجود رادیکال های آزاد در از بین رفتن سلولهای عصبی نقش دارند. لذا این مواد از ایجاد ونیز در انهدام رادیکالهای آزاد عمل می کنند.

از این مواد می توان به :لستین،کولین،سلنیوم،فسفر،سولفور.واز گیاهان :برگ نعناع، کلم وگل کلم زنجبیل را نامبرد. از آنتی اکسیدان ها ،منگنز،کرومیوم،روی،ویتامین ها یB1، B2، B3، B5، B6،    B12 CوE-اسیدفولیک وبیوتین .از روغن های گیاهی ،روغن سویا وروغن آفتاب گردان ،

از اسید های امینه : ال فنیل آلانین ،ال تیروزین،ال متونین وال سییستئینوتورین را نام برد.

لستین(lecithin ) اساسی ترین ماده مغزی در تحریک قدرت مغز و ترمیم سیستم عصبی است.لستین سبب انتقال امواج عصبی از یک نرون به نرون دیگر می باشد.لستین به استیل کولین که یک واسطه شیمیایی مؤثر در فعالیت های عصبی و حافظه می باشدتبدیل می شود. لستین  در صنایع غذایی به دو معنی به کار می رود. یکی به عنوان فسفاتیدیل کولین  که ماده مفید ذکر شده می باشد. و دیگری در ترکیب با فسفولیپید ها

است .لستین  به مقدار فراوانی  درروغن های حاصل از دانه های روغنی مانند سویا،آفتاب گردان و... وجود دارد.روغن سویا حاوی دو درصد لستین است.لستین روغن سویا دارای اسد های چرب امگا 3و6 می باشد.در حالی که اکثر روغنهای د یگر فقط حاوی امگا 6 می باشند.

اسید چرب امگا 3 زود فاسد می شود.

سایر مواد غذایی سر شار از کولین ولستین شامل : لوبیای سویا،تخم مرغ،جگر،مخمر،بادام زمینی،نخود و انواع لوبیا،سبزی های دارای برگ سبزتیره،گل کلم،کلم که مقداری کمتری از این مواد دارد.

مواد غذایی که داری سلنیوم اند شامل: جوانه گند م ،محصولات تهیه شده از غلات کا مل ( با سبوس وجوانه)،سبوس گندم ،حبوبات، برخی ماهی ها مانند : ماهی تون ونیز در جگر و قلوه .

مقادیر جزئی سلنیوم در سبزی ها ی دارای برگ تیره،بادام زمینی،مخمر،زرده ی تخم مرغ،مارچوبه و گوجه فرنگی وجود دارد.

قابل توجه بیماران ms :یک نوع نوشیدنی که با خرما ،شیرسویا،جوانه گندم،دارچین و یخ تهیه شده اثر بسیار شگرفی در کنترل ms دارد.زیرا خرما دارای منگنزوشیر سویا سرشار از لستین می باشند.وجوانه گندم منبع مهمی برای ویتامن های گروه B می باشد.

مواد لازم برای تهیه  این نوشیدنی برای دو نفر عبارت از :

خرما 5 عدد - شیر سویا 500 میلی لیتر-جوانه گندم 2 قاشق غذا خوری – دارچین کمی،یخ کمی ( در صورت تمایل )

طرز تهیه این نوشیدنی :

1)    همه مواد فوق را در مخلوط کن ریخته وبه طور کامل به هم بزنید.

2)    نوشیدنی را در لیوان ریخته و در صورت تمایل مقداری دارچین روی آن به پاشید.

این نوشیدنی مواد زیر را تاُ مین می کند: 180 کیلو کالریانرژی .        21 گرم کربوهیدرات .

 14 گرم پروتئین . 7 گرم چربی     7 گرم فیبر.

میان وعده های حاوی دانه های روغنی نیز اثر قابل توجهی در کنترل ms دارند.مواد لازم برای تهیه یک وعده شامل مواد زیر می باشد.

دانه های روغنی پوست کنده شامل تخمه آفتاب گردان ،تخمه  کدو،شاه دانه،کنجد 250 گرم،روغمن زیتون 2 قاشق غذاخوری .

طرز تهیه این میان وعده :

1)    دانه های روغنی را در یک کاسه ریخته و روغن زیتون را به آن اضافه کرده وبهم بزنید تا دانه ها کاملاّ با روغن آغشته شوند.

2)    یک ماهیتابه بزرگ را بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا کمی داغ شود.

3)    محتویات کاسه را درون ماهیتابه ریخته و چند دقیقه به هم بزنید تا طلایی رنگ شود .

این میان وعده سر شار از اسید های چرب ضروری و ویتامین E می باشد.و اثر قابل توجه در کنترل ms و بهبود وضع بیمار دارد.

نوعی سالاد شامل خیار حلقه شده (200 گرم) ،تخم مرغ سفت پخته شده (2 عدد)،

گردوی خرد شده(25 گرم )،روغن زیتون ( یک قاشق غذا خوری )،لیمو ترش تازه (1 تا 2 عدد )،جعفری خرد شده ( 2 تا 3 قاشق غذا خوری )،و ادویه به مقدار لازم .

این سالاد سر شار از لستین و منگنز و اسید های چرب امگا 3 است که برای بهبود وضع بدنی بیمارن ms مناسب می باشد. 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:14  توسط داریون  | 

پاسخی به هنیه

پاسخی به هنیه

هنیه رئیس دولت غزه در فلسطین در چند روز پیش بیان داشت که از ورود شیعیان به فلسطین جلوگیری می کند.

بیان این سخنان از فردی که اظهار اسلام دارد و همیشه از کمک های دولت و ملت ایران به فلسطین سپاسگذاری می کرده است.دور از عقل است.آیا شیعیان ایران  از ضروریت های خود بخاطر شما و فلسطین در این چند سال نگذشتند .وبا تمام توان خود از شما دفاع و پشتیبانی نکرده اند؟و با شرکت در راهپیمائیها وارسال کمک های مالی و معنوی خود ،همیشه حامی ویاور شما نبودند.؟ این چه اظهار نظر کودکانه و جاهلانه ایست که شما می کنید.؟

ما شیعیان همیشه پیرو حق و عدالت بوده ایم. ودرکمک به مظلومان، همیشه شیعیان، بویژه ایرانیان از پیشرو ترین انسانها بوده اند. بدون توجه به فرد که چه کسی و در کجا بوده است.شما اعراب همیشه ملیت خود را بر اسلام ترجیح داد ه اید.و اسلام را فدای قومیت خود کرده اید.خهت اطلاع شما حدیثی از امام هشتم شیعیان بیان می کنم:

علی بن اسباط گوید:

به امام رضا (ع) عرض کردم،مردی به سوی برادرت ابراهیم متوجه شده وبه او گفته پدرت زنده است وشما هم آنچه را که او می داند شما هم می دانید.( شما هم پدر خود را زنده می دانید.

.امام رضا (ع) فرمود: سبحان الله : رسول خدا (ص) می میرد،و موسی (پدرش-امام موسی کاظم ) نمی میرد.به خدا دکه محققاً موسی در گذشت.چنانچه رسولله (ص) در گذشت،و لکن خدای تبارک و تعالی از زمانی که پیامبر (ص) قبض روح شد تا همیشه ،این دین را به عجم زادگان می بخشد.و منت می گذارد واز خویشان پیامبرش باز می دارد.و همواره به عجم زادگان عطا می کند واز خویشان پیغمبرش باز می دارد.     

                                                                 «  اصول کافی جلد 2 ص 216و 217 »

شرح علامه مجلسی علیه رحمه بر حدیث بالا:

 این روایت دلالت دارد که عجم از لحاظ ایمان بر اعراب شرافت دارند.و من اخبار راجع به این موضوع را در کتاب خود (الغدیر) نقل کرده ام.  سپس از تفسیر علی بن ابراهیم نقل می کند.که در تفسیر آیه

« ولونزلناه علی بعض  الاعجمین فقرأ ه علیهم ما کانو به مؤمنین ...» روایتی از امام صادق (ع) نفل می کند که فرمود: اگر قرآن بر عجم نازل می شد،عرب به آن ایمان نمی آورد.ولی بر عرب نازل شد و عجم ایمان آورد...و پیامبر فرمود :اگر دین از دسترس بشر اوج گرفته و نزد ستاره ثریا باشد،مردانی از عجم به آن دست پیدا می کنند.

آقای هنیه همین حالا که تنها ملت ایران حامی شماست وبخاطر شما انواع فشارها و تهدید های صهیونیستها و آمریکا و سایر متحدان آنهارا تحمل می کند. یقین بدانید که اگر ایرانیان از شما حمایت نکنند ،اسرائیل هیچگونه حقی وگذشتی به شما نخواهد دادو دست به هر کاری خواهد زد.

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:39  توسط داریون  | 

ده نکته برای زیبایی زن

ده نكته براي زيبايي يك زن


۱ - برای داشتن لب های جذاب کلام محبت آمیز به زبان آورید

۲ - برای داشتن چشمان زیبا به زیبایی های مردم و خوبیهای آنها توجه کنید

۳ - برای خوش اندام ماندن غذایتان را با گرسنگان تقسیم کنید

۴ - برای داشتن موهای زیبا بگذارید کودکی هر روز آن را نوازش کند

۵ ـ برای داشتن فرم مناسب در حالی راه بروید که میدانید هرگز تنها نیستید

۶ - انسانها بیشتر از اشیا احتیاج به تعمیر نو شدن احیا شدن مرمت شدن و رهاشدن دارند هیچ وقت هیچ کدام را دور نریزید

۷ - به خاطر داشته باشید هرگاه به دست یاری نیاز داشتید همیشه یکی در انتهای دست خودتان پیدا میکنید

همین طور که سنتان بالا میرود شما متوجه میشوید که ۲ دست دارید یکی برای کمک به خودتان و یکی برای یاری دیگران

۸ - زیبایی یک زن به لباسهایی که میپوشدبه صورتش و به مدل مویش بستگی ندارد زیبایی یک زن در چشمانش پدیدار میشود چرا که آنها دروازه های باز قلبش هستند جایی که عشقش جای دارد

۹ - زیبایی یک زن در آرایشش نیست بلکه در زیبایی واقعی روحش اوست ، مهم این است که او مشتاقانه عشقش را نثار میکند

۱۰ - زیبایی واقعی یک زن با گذشت زمان افزایش می یابد
 
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 4:21  توسط داریون  | 

نقاط مهم مردان که خانم ها توجه می کنند

نقاطي از بدن آقايون كه خانوما بيشتر به اون توجه ميكنند


اميدواريم پس از مطالعه ليست زير، جزء افرادي باشيد كه از اين نقاط مراقبت كافي مي كنند و اهميت آن را مي دانند


1- ابرو
او انتظار ندارد كه ابروهاي شما همانند خودش كاملا داراي فرم باشد، اما ابروهاي پر و در هم و بر هم نيز، چيزي نيست كه او انتظار ديدنش را داشته باشد.
در اين مورد چه كنيد: اگر شما جز آن دسته از مردهايي هستيد كه ابروهاي پري دارند، بايد درست كاري را انجام دهيد كه خانم ها انجام مي دهند: ابروهايتان را برداريد. فقط كافي است موهاي بين دو ابرو را برداريد (فقط موهايي كه وسط دو ابرو قرار دارند). البته اگر قصد داريد موهاي بيشتري را برداريد، بهتر است نزد يك آرايشگر برويد تا او اين كار را برايتان انجام دهد.

2- ناخن
دستان شما نقطه اي هستند كه مطالب بسياري در مورد نظافت و بهداشت شخصي شما را در اختيار او قرار مي دهند. پس اجازه ندهيد تا ناخن هاي چرك و كثيف شما را از دور خارج كنند.
در اين مورد چه كنيد: لازم نيست هر هفته مانيكور كنيد تا ناخن هايتان فرم داشته باشند، بلكه فقط كافيست از داروخانه يك عدد سوهان خريداري نماييد و سختي ها و لبه هاي تيز آنرا صاف كنيد. هيچ خانم دوست ندارد، كسي او را با ناخن هاي بد فرم و ناصاف در آغوش بگيرد.

3- پوست
هيچ خانمي نمي تواند از لمس كردن پوست لطيف و صاف اجتناب كند. آيا اين دليل كافي نيست تا شما را ترغيب به داشتن پوستي لطيف و شاداب نمايد؟
در اين مورد چه كنيد: خانم ها به وسيله كرم هاي نرم و مرطوب كننده با خشكي پوست در سرما مبارزه مي كنند، آقايون اغلب اين كار را انجام نمي دهند. لازم نيست موشك هوا كنيد؛ فقط يك قوطي نرم كننده (ترجيحا بدون بو) خريداري كنيد و آنرا مرتبا بر روي پوست خود بماليد تا خشكي ها از بين بروند. افرادي كه پوست هاي چربي دارند، بايد نمونه هايي را خريداري كنند كه بدون روغن (oil free) باشند، به اين ترتيب مشكلاتان به اساني حل خواهد شد.

4- پا
ترك پا، قارچ هاي موضعي، ناخن ها بلند انگشت هاي پا، و بوي بد آن مي تواند به راحتي او را از برقراري رابطه با شما منصرف كند. متاسفانه زماني كه شما كفش هايتان را در مي آوريد اولين چيزي كه يك خانم به آن توجه مي كند، همين موارد هستند. اگر نتوانيد از اين قسمت پنهان بدن خود به خوبي مراقبت كنيد، او ممكن است تصور مي كند كه توانايي مراقبت و نگهداري از ساير اعضاي مخفي را نيز نداريد.
در اين مورد چه كنيد: اگر پودرها و پمادهاي روي ميز جواب نمي دهند بايد با يك پزشك در اين مورد مشورت كنيد.

5- موي بيني/ گوش
من موي گوش و بيني يك مرد را با سبيل هاي بلند و نمايان يك خانم برابر مي دانم. يك خانم براي از بين بردن سبيل ها، آنها را موم مي اندازد، دكولوره مي كند و هر كار ديگري كه از دستش بر آيد در اين زمينه انجام مي دهد. آيا شما نيز نبايد همين كار را انجام دهيد؟
در اين مورد چه مي كنيد: در اين قسمت يك راهنماي ساده وجود دارد كه بايد آنرا اجرا كنيد: زماني كه موهاي گوش و يا بيني آنقدر بزرگ شده باشند كه از سوراخ ها بيرون بزنند، بايد نسبت به كوتاه كردن آنها اقدام كنيد.

6- دندان
لبخندي با دندان هاي درخشان تحت هر شرايطي همه چيز را به نفع شما بر مي گرداند. دندان هاي لكه دار، زرد، و پلاك دار او را به راحتي به سمت ديگري منحرف ميكند.
در اين مورد چه كنيد: اگر مشكلات دندان هايتان بيش از اندازه حاد شده بايد، نزد دندانپزشك برويد؛ اما اگر هنوز به اين مرحله نرسيده ايد، بهتر است يك خمير دندان سفيد كننده و دهان شويه خريداري كنيد. البته بايد اشاره كنم كه استفاده كردن از آنها را نيز از ياد نبريد.

7- كمر
كمر شما از مهمترين جايي است كه خانمها به آن توجه زيادي دارند، اگر از دسته افرادي هستيد كه ورزش بدن سازي مي كنيد، بايد بگم كه خانمها از مرداني بيشتر خوششان مي آيد كه بدني نرمال ، طبيعي و زيبا داشته باشند - نه خيلي چاق و به صورت هفتي شكل و نه خيلي لاغر و بد اندام. (هميشه سعي كنيد كه داراي بدني خوش اندام باشيد


 
پیوندهای مرتبط با متن بالا پرطرفدارترین
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 4:13  توسط داریون  | 

داستان

داستاني بسيار زيبا و واقعي!


در روز اول سال تحصيلى، خانم تامپسون معلّم کلاس پنجم دبستان وارد کلاس شد و پس از صحبت هاى اوليه، مطابق معمول به دانش آموزان گفت که همه آن ها را به يک اندازه دوست دارد و فرقى بين آنها قائل نيست. البته او دروغ مي گفت و چنين چيزى امکان نداشت. مخصوصاً اين که پسر کوچکى در رديف جلوى کلاس روى صندلى لم داده بود به نام تدى استودارد که خانم تامپسون چندان دل خوشى از او نداشت.. تدى سال قبل نيز دانش آموز همين کلاس بود. هميشه لباس هاى کثيف به تن داشت، با بچه هاى ديگر نمي جوشيد و به درسش هم نمي رسيد. او واقعاً دانش آموز نامرتبى بود و خانم تامپسون از دست او بسيار ناراضى بود و سرانجام هم به او نمره قبولى نداد و او را رفوزه کرد.
امسال که دوباره تدى در کلاس پنجم حضور مي يافت، خانم تامپسون تصميم گرفت به پرونده تحصيلى سال هاى قبل او نگاهى بياندازد تا شايد به علّت درس نخواندن او پي ببرد و بتواند کمکش کند. معلّم کلاس اول تدى در پرونده اش نوشته بود: تدى دانش آموز باهوش، شاد و با استعدادى است. تکاليفش را خيلى خوب انجام مي دهد و رفتار خوبى دارد. "رضايت کامل".
معلّم کلاس دوم او در پرونده اش نوشته بود: تدى دانش آموز فوق العاده اى است. همکلاسيهايش دوستش دارند ولى او به خاطر بيمارى درمان ناپذير مادرش که در خانه بسترى است دچار مشکل روحى است. معلّم کلاس سوم او در پرونده اش نوشته بود: مرگ مادر براى تدى بسيار گران تمام شده است. او تمام تلاشش را براى درس خواندن مي کند ولى پدرش به درس و مشق او علاقه اى ندارد. اگر شرايط محيطى او در خانه تغيير نکند او به زودى با مشکل روبرو خواهد شد.
معلّم کلاس چهارم تدى در پرونده اش نوشته بود: تدى درس خواندن را رها کرده و علاقه اى به مدرسه نشان نمي دهد. دوستان زيادى ندارد و گاهى در کلاس خوابش مي برد.
خانم تامپسون با مطالعه پرونده هاى تدى به مشکل او پى برد و از اين که دير به فکر افتاده بود خود را نکوهش کرد.
تصادفاً فرداى آن روز، روز معلّم بود و همه دانش آموزان هدايايى براى او آوردند. هداياى بچه ها همه در کاغذ کادوهاى زيبا و نوارهاى رنگارنگ پيچيده شده بود، بجز هديه تدى که داخل يک کاغذ معمولى و به شکل نامناسبى بسته بندى شده بود. خانم تامپسون هديه ها را سرکلاس باز کرد. وقتى بسته تدى را باز کرد يک دستبند کهنه که چند نگينش افتاده بود و يک شيشه عطر که سه چهارمش مصرف شده بود در داخل آن بود. اين امر باعث خنده بچه هاى کلاس شد امّا خانم تامپسون فوراً خنده بچه ها را قطع کرد و شروع به تعريف از زيبايى دستبند کرد. سپس آن را همانجا به دست کرد و مقدارى از آن عطر را نيز به خود زد. تدى آن روز بعد از تمام شدن ساعت مدرسه مدتى بيرون مدرسه صبر کرد تا خانم تامپسون از مدرسه خارج شد. سپس نزد او رفت و به او گفت: خانم تامپسون، شما امروز بوى مادرم را مي داديد.
خانم تامپسون، بعد از خداحافظى از تدى، داخل ماشينش رفت و براى دقايقى طولانى گريه کرد. از آن روز به بعد، او آدم ديگرى شد و در کنار تدريس خواندن، نوشتن، رياضيات و علوم، به آموزش "زندگي" و "عشق به همنوع" به بچه ها پرداخت و البته توجه ويژه اى نيز به تدى مي کرد. پس از مدتى، ذهن تدى دوباره زنده شد. هر چه خانم تامپسون او را بيشتر تشويق مي کرد او هم سريعتر پاسخ مي داد. به سرعت او يکى از با هوش ترين بچه هاى کلاس شد و خانم تامپسون با وجودى که به دروغ گفته بود که همه را به يک اندازه دوست دارد، امّا حالا تدى محبوبترين دانش آموزش شده بود.
يکسال بعد، خانم تامپسون يادداشتى از تدى دريافت کرد که در آن نوشته بود شما بهترين معلّمى هستيد که من در عمرم داشته ام.
شش سال بعد، يادداشت ديگرى از تدى به خانم تامپسون رسيد. او نوشته بود که دبيرستان را تمام کرده و شاگرد سوم شده است. و باز هم افزوده بود که شما همچنان بهترين معلمى هستيد که در تمام عمرم داشته ام.
چهار سال بعد از آن، خانم تامپسون نامه ديگرى دريافت کرد که در آن تدى نوشته بود با وجودى که روزگار سختى داشته است امّا دانشکده را رها نکرده و به زودى از دانشگاه با رتبه عالى فارغ التحصيل مي شود. باز هم تأکيد کرده بود که خانم تامپسون بهترين معلم دوران زندگيش بوده است.
چهار سال ديگر هم گذشت و باز نامه اى ديگر رسيد. اين بار تدى توضيح داده بود که پس از دريافت ليسانس تصميم گرفته به تحصيل ادامه دهد و اين کار را کرده است. باز هم خانم تامپسون را محبوبترين و بهترين معلم دوران عمرش خطاب کرده بود. امّا اين بار، نام تدى در پايان نامه کمى طولاني تر شده بود: دکتر تئودور استودارد. ماجرا هنوز تمام نشده است. بهار آن سال نامه ديگرى رسيد. تدى در اين نامه گفته بود که با دخترى آشنا شده و مي خواهند با هم ازدواج کنند. او توضيح داده بود که پدرش چند سال پيش فوت شده و از خانم تامپسون خواهش کرده بود اگر موافقت کند در مراسم عروسى در کليسا، در محلى که معمولاً براى نشستن مادر داماد در نظر گرفته مي شود بنشيند. خانم تامپسون بدون معطلى پذيرفت و حدس بزنيد چکار کرد؟ او دستبند مادر تدى را با همان جاهاى خالى نگين ها به دست کرد و علاوه بر آن، يک شيشه از همان عطرى که تدى برايش آورده بود خريد و روز عروسى به خودش زد.
تدى وقتى در کليسا خانم تامپسون را ديد او را به گرمى هر چه تمامتر در آغوش فشرد و در گوشش گفت: خانم تامپسون از اين که به من اعتماد کرديد از شما متشکرم. به خاطر اين که باعث شديد من احساس کنم که آدم مهمى هستم از شما متشکرم. و از همه بالاتر به خاطر اين که به من نشان داديد که مي توانم تغيير کنم از شما متشکرم.
خانم تامپسون که اشک در چشم داشت در گوش او پاسخ داد: تدى، تو اشتباه مي کنى. اين تو بودى که به من آموختى که مي توانم تغيير کنم. من قبل از آن روزى که تو بيرون مدرسه با من صحبت کردى، بلد نبودم چگونه تدريس کنم.
بد نيست بدانيد که تدى استودارد هم اکنون در دانشگاه آيوا يك استاد برجسته پزشکى است و بخش سرطان دانشکده پزشکى اين دانشگاه نيز به نام او نامگذارى شده است !
همين امروز گرمابخش قلب يک نفر شويد... وجود فرشته ها را باور داشته باشيد و مطمئن باشيد که محبت شما به خودتان باز خواهد گشت... 
پیوندهای مرتبط با متن بالا پرطرفدارترین پیوندها
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 4:6  توسط داریون  | 

تست فضولی

تست فضولي


هنگام خروج از خانه صداى دعواى همسایه را مى شنوید. آیا مى ایستید تا ببینید موضوع ازچه قرار است؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


با دوستتان مشغول مكالمه تلفنى هستید كه مجبور مى شوید مدتى منتظربمانید تا او به مكالمه دیگرى كه درانتظار است پاسخ دهد آیا وقتى براى ادامه مكالمه شما برمى گردد از او مى پرسید چه كسى پشت خط منتظر بود؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


به منزل دوستتان رفته اید و او براى انجام كارى از اتاق خارج مى شود. روى میز او یك نامه جلب توجه مى كند. آیا نگاهى به آن مى اندازید؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


دراتوبوس یا تاكسى نشسته اید و فرد كنارى شما مشغول مطالعه است. دراین شرایط چه مى كنید؟
ـ مستقیماً به آنچه او مطالعه مى كند خیره شده و شما هم همراه او مطالعه مى كنید.(۱۰)
ـ هرازچندگاهى نگاهى دزدكى مى اندازید تا ببینید او چه چیزى مطالعه مى كند. (۵)
ـ كاملاً بى تفاوت رفتارمى كنید. (۰)


اگر شما بدانید كه یكى از آشنایان رازى دارد، چه مى كنید؟
ـ هرطور شده سعى مى كنید سرازكار او درآورید. (۱۰)
ـ اگر صحبتى درباره آن پیش بیاید، كنجكاو مى شوید. (۵)
ـ رازهاى دیگران، مسائل شخصى آنهاست و سعى نمى كنید وارد حیطه خصوصى آنهاشوید.(۰)


اگرجایى دعوا یا تصادفى اتفاق بیفتد، آیا نزدیك مى شوید تا ببینید جریان ازچه قرار است؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


اگر وارد رستورانى شوید و ببینید یكى از آشنایان با فردغریبه اى آنجاست، آیا كنجكاو مى شوید ببینید غریبه چه كسى است؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


آیا معمولاً درباره قیمت و محل خرید چیزهایى كه دوستانتان مى خرند پرس و جو مى كنید؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


آیا تا به حال كیف دیگران را بدون اجازه شان جست وجو كرده اید؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)


اگر رمز عبور شناسه دوستانتان را داشته باشید سرى به ایمیل هاى آنها مى زنید؟
ـ بله (۱۰)
ـ خیر (۰)(۰ تا ۳۰ امتیاز): شما به هیچوجه اهل دخالت و فضولى دركارهاى دیگران نیستید و این یك امتیاز بزرگ براى شما محسوب مى شود. شما احتمالاً فكرمى كنید مسائل خصوصى دیگران برایتان جالب نیست و یا آنقدر به حیطه خصوصى آنها اهمیت مى دهید كه خودتان را مجاز نمى دانید آن را مخدوش كنید. شاید هم آنقدر سرتان گرم است كه وقت فكركردن به مسائل دیگران را ندارید. به هرحال شما كاملاً به دیگران احترام مى گذارید و درمورد مسائلى كه به شما ارتباطى پیدانمى كند كنجكاوى به خرج نمى دهید. اطرافیان شما معمولاً فكرمى كنند مى توانند به شما اطمینان كنند و شما نیز توقع متقابلى از آنها دارید.


(۳۵ تا ۷۰امتیاز): خوب شما طبیعتاً فرد كنجكاوى هستید، اما تلاش مى كنید زیاد دركارهاى دیگران دخالت نكنید. اما گاهى اوقات این كنجكاوى آنقدر شدید است كه نمى توانید جلوى خودتان رابگیرید و گهگاهى از راه خود خارج مى شوید و سركى به كاردیگران مى كشید. اما خوشبختانه این كارهمیشگى نیست. اگرچه كنجكاوى خوب و درمواردى لازم است، اما زیاده روى درآن مى تواند شما را دچار دردسر كند. اكثر مردم دوست ندارند كسى در كارشان دخالت كند. بنابراین بهتر است كارى انجام ندهید كه دوست ندارید دیگران نسبت به شما انجام دهند.


(۷۵ تا ۱۰۰ امتیاز): شما عاشق این هستید كه همه چیز را درباره همه كس بدانید و براى این كار هرچه از دستتان بربیاید انجام مى دهید. شما از آن دسته افراد هستید كه مراقب دیگران هستند. فال گوش مى ایستند و حتى بعضى مواقع مستقیماً از دیگران درباره مسائل خصوصى شان سؤال مى كنند. اگر شما به عنوان فرد فضولى درجمع دوستان و آشنایانتان معروف نشده اید، احتمال اینكه چنین لقبى به شما اختصاص پیداكند بسیار زیاد است. كنجكاوى دروجود شما بسیار فراتر ازحدمتعارف آن وجوددارد و متأسفانه شما آن را معطوف به مسائل دیگران كرده اید كه به هیچوجه برایشان خوشایند نیست. اگر این روال ادامه پیداكند، مى توانید مطمئن باشید كه سعى خواهندكرد فضولى هاى شما را هرطور شده جبران كنند!

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 3:58  توسط داریون  | 

هوش ایرانی

بازم هوش ايرانيها!!


همین چند هفته پیش بود که یک ایرانی داخل بانک در منهتن نیویورک شد و یک بلیط از دستگاه گرفت.

وقتی شمارش از بلندگو اعلام شد بلند شد و پیش کارشناس بانک رفت و گفت که برای مدت دو هفته قصد سفرسفر تجاری به اروپا را داره و به همین دلیل نیاز به یک وام فوری بمبلغ 5000 دلار داره

کارشناس نگاهی به تیپ و لباس موجه مرد کرد و گفت که برای اعطای وام نیاز به قدری وثیقه و گارانتی داره..

و مرد هم سریع دستش را کرد توی جیبش و کلید ماشین فراری جدیدش راکه دقیقا جلوی در بانک پارک کرده بود را به کارشناس داد و رئیس بانک هم پس از تطابق مشخصات مالک خودرو بالاخره با وام آقا موافقت کرد آنهم فقط برای دو هفته کارمند بانک هم سریع کلید ماشین گرانقیمت را گرفت وماشین به پارکینگ بانک در طبقه پائین انتقال داد..

کارمند بانک هم سریع کلید ماشین گرانقیمت را گرفت وماشین به پارکینگ بانک در طبقه پائین انتقال داد..

خلاصه مرد بعد از دو هفته همانطور که قرار بود برگشت 5000 دلار + 15.86دلار کارمزد وام راپرداخت کرد. کارشناس رو به مرد کرد و از قول رئیس بانک گفت " از اینکه بانک ما رو انتخاب کردید متشکریم "

و گفت ما چک کردیم ومعلوم شد که شما یک مولتی میلیونر هستید ولی فقط من یک سوال برام باقی مانده که با این همه ثروت چرا به خودتون زحمت دادین که 5000 دلار از ما وام گرفتید؟

ایرونی یه نگاهی به کارشناس بیچاره کرد و گفت: تو فقط به من بگو کجای نیویورک میتونم ماشین 250.000 دلاری رو برای 2 هفته با اطمینان خاطر و با فقط 15.86 دلار پارک کنم !!!!!!!!!

 
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 3:52  توسط داریون  | 

سخنان زرتشت - اوستا

اندرزهائی از اوستا

بامدادان خروس بانگ زده گوید.ای مردم برخیزید و بهترین راستی ودرستی  را بستایید.نماز «اشم وهو» را به جای آورید ،دیوکاهلی  را از خود دور سازید.آن دیوی که می خواهد شما را به خواب ببرد.

                                                                           (وندیداد فرگرد 18 بند 16-15)

من همواره با دیو تنبلی ستیز خواهم کرد،زیرا بیکاری و کاهلی ،ما را نزار و رنجور می سازد.

                                                                        (وندیداد فرگرد 11-بند 9)

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 3:29  توسط داریون  | 

فتح یا تجاوز به ایران توسط تازیان

تجاوز یا فتح:

بحث در این مورد بس طولانی و داراز است . ولی بطور خلاصه می توان گفت.

1-    حمله به ایران دراواخر زمان عثمان و زمان عمربن خطاب رخ داده است. با توجه به این که در تمام قرآن هیچ جا آیه ای در مورد این که به ملت ویا کشوری که با مسلمین به جنگ نیامده اند اقدام به جنگ و ستیز نمایند،وجود ندارد.

2-    و از طرفی ما شیعیان ایمان داریم که جانشینی حضرت محمد (ص) توسط کودتا چیان و دسیسه آنان غضب شده است.و خلافت ابوبکر و عمر وعثمان را به رسمیت نمی شناسیم.بدیهی است هر گونه دستور وحکم آنان غیر اسلامی و غیر شرعی است.عمر که خود در اجرای اصول اسلام به دلیل نا آگاهی، بسیاردچار مشکل می شده و بطور مداوم در اجرای احکام اسلام از حضرت علی (ع) کمک گرفته است. صلاحیت رهبری حکومت اسلامی را نداشته است.و قتل ایرانیان به دستور وی نشانه عدم عدالت وی و ایمان نداشتن به اصول اسلام است.

3-    بسیاری از فرماندهان تجاوز به ایران ،از افرادی بوده اند که هیچگونه ایمانی به اسلام حقیقی نداشته اند.  اسامی فرمانده های تازیان در حمله به ایران.

1-    خالد بن ولید.فرمانده گارد ضربتی کودتا در مدینه،مسئول حمله و به آتش کشیدن خانه فاطمه (ص)مسئول ترور نافرجام امام علی (ع) به دستور ابوبکر.خالد پس از اشغال « حیره »«ابله -اطراف بصره کنونی».«ولجه-نزدیک دجله ».«الیس بین ابله و حله .نزدیک فرات».«مغیشا و،انبار-بین سواد وتیسفون ».وی قسم خورده بود که نهری از خون جاری کند ولذا وی تمامی اسرای ایرانی را سر برید.وی یکی از فرماندهان خود را اجبار نمود که زن خود را طلاق بدهد .تا وی بتواند با او ازدواج نماید.وپس از مخالفت ،اورا به قتل رساند تا با آنزن ازداواج نماید.ووو....

2-    سعد بن ابی وقاص.از متحدان کودتاچیان سقیفه،از عوامل مهم باند اموی

3-    معاویِه بن ابو سفیان.بنیانگذار رژیم اموی.وعامل جنگ ها با علی (ع)با همدستی عمروعاص.

یزید بن معاویه فرزند وی قاتل امام حسین (ع)....وکشتار مردم مدینه و مکه.

4-    مغیره˝بن شعبه .از همد ستان کودتاچیان

5-    مثنی بن حارثه.

6-    ابو موسی اشعری.

7-    نعمان بن مقرن مزنی.

 

4-جعل روایات از زبان پیامبر (ص) جهت حمله به سایر کشورها واستفاده از اسلام به عنوان وسیله وسوء استفاده از ایمان مردم،در زمان جنگ توسط راوی های در بار، بویژه ابو هریره .

پیامبری که خود اظهار می دارد که من جهت تکمیل اخلاق ،راستی و درستی برگزیده شده ام. چگونه راضی به تجاوزبه یک کشور توحیدی و تجاوز و غارت اموال ،کودکان ،زنان و.. می شود.کشوری که به خدای واحد،اما به نام اهورامزدا ایمان دارد وجز راستی و درستی، مردم اعمال زشت انجام نمی دهند.اجازه حمله می دهد.تاریخ ذکر می کند، در زمان پیامبر (ص) زید بن حارثه،غلام زر خرید حضرت خدیجه (ص)، توسط وی برای تجارت به ایران فرستاده می شده است.وبدین سان زیدبن حارثه زبان پارسی را آموخت و فرهنگ ایرانیان را به آن سوی بیابانها برده بود.این تجارت تا بعد از بعثت پیامبر (ص) ادامه داشت و بیان شده که پیامبر با آگاهی از نبوغ وهنر ایرانی پیشنهاد زیدبن حارثه که اینک به زیدبن محمد مشهور بود،پذیرفت ووی را به ایران فرستاد تا از صنعتگران بخواهد به مدینه بیایند. چند نفر صنعتگر این پیشنهاد را پذیرفته .وراهی مدینه شدند وسالها در آنجا ماندند.ودر طی این مدت با اینکه از نزدیک با حضرت محمد در تماس بودند.هیچگاه به اسلام فرا نخوانده شدند ..هر چند برخی از آنها با مشاده اخلاق ورفتار پیامبر،به ایشان ایمان آوردند.به طوریکه سلمان فارسی ،سومین ایرانی بود که به اسلام ایمان آورد.شواهد روشن و مقنی وجود دارد که تعداد ایرانیان مقیم مدینه در زمان پایانی عمر پیامبر بسیار زیاد و جمعیت قابل توجه ای را تشکیل می دادند.و این جامعه ایرانی هوادار علی بن ابیطالب بوده اند.

پس از کودتای سقیفه ایرانیان تحت نظر و مرقبت شدیدی بوده اند.عمر بن خطاب به اعراب دستور داد که از ایرانیان فاصله به گیرند.( ابن خلدون –مقدمه – 262)لذا این هواداری سبب شد که عمردر بخشنامه فوق العاده سری و شدیداللحنی ،از استاندارن خواست تا موالی واعاجم تحت پی گرد قرار گیرند.و در آن به قتل عام ونابودی آنها تصریح شده است.

5-از انگیزه های عمر برای حمله به ایران ریشه در همین کینه های اولیه از ایرانیان ،حاضر در مدینه است(ک.سلیم ۲۰۵.۲۰۴.۲۰۳.۲۰۲.۱۷۹.۱۷۸.۱۷۷.۱۷۶.۱۷۴.۱۲۵).واز طرفی اعراب همیشه،ایران را سرزمین گنجهای جهان می دانستند.دشت های سرسبز و آب و هوای دل انگیز،سخت آنان را شیفته خود کرده بود.اما اقتدار و قدرت ایران مانع حضور آنان در ایران می شد.سندی در دست است که سران متحد قبائلی که در کودتادست داشتند، به ابوبکر فشار آوردند،تا هر چه زودتر کشور گشایی را آغاز کند.تا افکار مردم از کودتا دور شود.(ک.راغب / محاضرات 1/68).

6- اعراب در طول تجاوز به ایران از هیچگونه اخلاق نا درستی و نا شایستی دریغ نکردند.و خوی جاهلیت خود را دوباره نشان دادند.همان طور که پیامبر و علی (ع) پیش بینی کردند. با شهادت حضرت فاطمه (ع) شروع شد و ادامه یافت.

7-با توجه به آیه « لا اکراه فی الدین ......» و نیز آیه « یستمعون القول فیتبعون احسنه....» که بیانگر نبودن اجبار در پذیرش دین می باشد.نشانگر آن است که خداوند از بشر نخواسته که با زور و اجبار به او ایمان بیاورندوکه اگر غیر از این بود خود خداوند در استفاده از این اهرم تواناتر از هر کس دیگری بود.لذا در اکثر آیات ذکر شده است که ای بشر تفکر،تعقل و اندیشه کن وپس از آن وشنیدن سخنان گوناگون و اندیشه به آنها به دور از تعصب بهترین را انتخاب کن.حال سوال اینست که ابوبکر و عمر بنا بر چه اصلی به یک کشور توحیدی و با ایمان هجوم آورده. و پس  از قتل و جنایت بر زنان و کودکان این کشور اهورائی وبه یغما بردن ثروت و دارائی ،زنان و کودکان، ادعا به گسترش دین نمایند.؟

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 3:3  توسط داریون  | 

لطیفه واندرز

ارد بزرگ :

دوستی و مهر ُامید می آفریند و امید زندگی است.

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 13:2  توسط داریون  | 

جشن آبانگان

جشن آبانگان :

روز آبان از ماه آبان ،دهمین روز از آبان ماه باستانی برابر با  ۴ آبان ماه خورشیدی

آبان به معنای آب و هنگام آب است.و یکی از عناصر پاک کننده نزد زرتشتیان است.در باره پیدایش جشن آبانگان روایت است که :در پی چنگ های طولانی بین ایران و توران، افراسیاب تورانی دستور داد تا کاریز ها و نهر ها راویران کنند.پس از پایان جنگ پسر تهماسب که زو نام داشت  دستور داد تا کاریز ها و رودها را لایروبی کنند.و پس از لایروبی آب در کاری ها  روان گردید.

ایرانیان آمد ن آب را جشن گرفتند.د ر روایت دیگری آمده است که: پس از هشت سال خشکسالی در ماه آبان باران آغاز به باریدن نمود.و از آن زمان جشن آ بانگان پدید آمد.

زرتشتیان در این روز همانند سایر جشنها به آدریان ها رفته و پس از آن به کنار جوی ها و نهر ها

می روند. و با خواندن  اوستای آب روز ( بخشی از اوستا )که توسط موبد خوانده می شود ،اهورا مزدا را ستایش کرده و در خواشت فراوانی آب و نگهداری آن را می نمایند.و سپس به شادی و شادمانی می پر دازند.

 + نوشته شده در  سه شنبه یازدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 12:34  توسط داریون  | 

واکسیناسیون

جدول ایمن سازی( واکسیناسیون ) در ایران

 

سن

نوع واکسن

توضیحات

بدو تولد

ب.ث.ژ – فلج اطفال -هپاتیت ب

در کودکان زیر یکیسال،مقدار واکسن ب.ث.ژ ۵ صدم میلی لیتر معادل نصف دوز بالغین

2 ماهگی

سه گانه – فلج  اطفال – هپاتیت ب

 

4 ماهگی

سه گانه – فلج اطفال –هپاتیت ب

 

6 ماهگی

سه گانه – فلج اطفال –هپاتیت ب

 

12 ماهگی

MMR

شامل واکسن های سرخک سرخجه و اوریون می باشد.

18 ماهگی

سه گانه –فلج اطفال -MMR

 

6 سالگی

سه گانه –فلج اطفال

 

 

-         واکسن هپاتیت ب کودکان با وزن کمتر از 2000 گرم چنانچه در وقت مقرر مراجعه نموده باشند در چهارنوبت ( بدو تولد ،یک ماهگی،دو ماهگی و شش ماهگی )انجام می شود.

-         پس از آخرین نوبت واکسن ( شش سالگی ) هر ده سال یک بار واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان بایستی تزریق شود.

-         حدا قل فاصله بین نوبت واکسن های سه گانه یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت های واکسن فلج اطفال یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت اول ودوم هپاتیت ب ،یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت دوم وسوم هپاتیت ب دو ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت اول ودوم      MMR یک ماه می باشد.

 

  جدول ایمن سازی کودکانی که از یک سالگی تا شش سالگی کم در زمان مقرر مراجعه نکردند.

اولین مراجعه

سه گانه –فلج اطفال-ب.ث.ژ-هپاتیت ب -MMR

یک ماه بعد از اولین مراجعه

سه گانه –فلج اطفال – هپاتیت ب -MMR

یک ماه بعد از دومین مراجعه

سه گانه – فلج اطفال

شش ماه تا یک سال بعد از سومین مراجعه

سه گانه –فلج اطفال –خپاتیت ب

شش سالگی

سه گانه ( حد اقل یک سال فاصله بانوبت قبلی) –فلج اطفال

 

-         بعد از شش سالگی ( شش سال و 11 ماه و 29 روز) تزریق واکسن سه گانه ممنوع است.و باید واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان تجویز شود.

-         در صورتی که سن کودک هنگام تزریق یاد آور اول سه گانه و فلج اطفال ،چها سال یا بیشتر باشد.یاد آور دوم لزومی ندارد.

-         پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه بایستی واکسن دوکانه ویژه بزرگسالان هر ده سال یکبار تکرار شود.

-         چنانچه سن کودک هنگام تزریق اولین نوبت MMR زیر 18 ماهگی باشد.به شرط آنکه فاصله حداقل یکماه رعایت شود..نوبت دوم درسن 18 ماهگی تزریق می گردد.

و چنانچه پس از 18 ماهگی باشد ،نوبت دوم با رعایت یکماه فاصله ،تزریق می گردد.

کسانی که بدنبال تزریق واکسن ب.ث.ژ اسکار ندارند،نیاز به تزریق مجدد ب.ث.ژ ندارند.

 

 

          جدول ایمن سازی افراد 7 تا 18 سال که در وقت مقرر مراجعه نکردند.

 

اولین مراجعه

دو کانه ویژه بزرگسا لان- فلج اطفال هپاتیت ب - MMR

یک ماه بعد از اولین مراجعه

دو گانه ویژهبزرگسالان –فلج اطفال هپاتیت ب -MMR

یک ماه بعد از دومین مراجعه

دو گانه ویژه بزرگسالان –فلج اطفال

شش ماه تا یک سال بعد از سومین مراجعه

دو گانه ویژه بزرگسالان-فلج اطفال-هپاتیت ب

ده سال بعد از چهارمین مراجعه

دو گانه ویژه بزرگسالان .و هر ده سال یک بار تکرار شود.

 

ایمن سازی زنان سنین باروری (49-15 ساله ) بدون سابقه ایمن سازی  ،با واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان

 

نوبت

حداقل فاصله

درصد محافظت

طول ایمنی

اول

------

0

0

دوم

یک ماه

80

سه سال

سوم

شش ماه

95

پنج سال

چها رم

یک سال

99

ده سال

 

-         زنان سنین باروری دارای سابقه واکسیناسیون ( سه گانه یا توام) باید با احتساب واکسن های قبلی این جدول واکسیناسیون را ادامه دهند.

-         برای حفظ ایمنی کافی،پس از نوبت چهارم ،واکسن دو گانه بزرگسالان باید هر ده سال یک بار تکرار شود.

          ایمن سازی زنان باردار بدون سابقه ایمن سازی ،یا واکسیناسیون ناقص

 

تاریخ مراجعه

نوع واکسن

مرتبه

اولین مراجعه

دو گانه ویژه بزرگسالان

نوبت اول

یک ماه بعد

دو گانه ویژه بزرگسالان

نوبت دوم×

 

-         کسانی که سابقه واکسیناسیون ناقص دارند .باید واکسیناسیون آنها با توجه به سابقه قبلی و بنا بر برنامه ایمن سازی زنان 49-15 سال تکمیل گردد.

×-ادامه ایمن سازی بنابرجدول ایمن سازی زنان 49-15 ساله توصیه می شود.

 

جدول ایمن سازی  دیفتری و کزاز ( دو گانه ویژه یزرگسالان )در افراد بالای 18 سال بدون سابقه ایمن سازی

 

نوبت

زمان مراجعه

نوبت اول

اولین مراجعه

نوبت دوم

یک ماه بعد از نوبت اول

نوبت سوم

شش ماه بعد از نوبت دوم

 

برای حفظ ایمنی کافی ،بهتر است هر ده سال یک بار واکسن دو گانه ،تکرار شود

 

 

                 ایمن سازی هپاتیت ب برای گروه های پر خطر

 

نوبت

زمان تزریق

اول

در اولین مراجعه

دوم

یک ماه بعد از نوبت اول

سوم

شش ماه بعد از نوبت اول

 

 

 

 

نکات مهم واکسیناسیون

1-شروع برنامه ایمن سازی کودکان نارس همانند جدول ایمن سازی کودکان عادی می باشد.

2-نوزادان با وزن تولد کمتر   از 2000 گرم بایستی پهار نوبت واکسن هپاتیت ب در زمان های بدو تولد – یک – دو و شش ماه دریافت کنند.ولی چنانچه این نوزادانبعد از یک ماهگی برای دریافت اولین نوبت واکسن مراجعه نمایند .بدون توجه بهوزن تولد، برنامه ایمن سازی همانند سایر کودکان خواهد بود.

3- واکسیناسیون شیر خوارانی که در نوزادی تعویض خون شده ا ند.یا خون و فراورده های خونی دریافت کرده اند .باید بنا بر برنامه جدول ایمن سازی انجام شود.

4- واکسیناسیون شیرخوارانی که در نوزادی به هر علت دچار زردی شده اند،باید طبق جدول ایمن سازی انجام شود.

5- در افراد مبتلا به هموفیلی وبیماریهای خونریزی دهنده ،همه واکسنهای تزریقی باید زیر نظر پزشک انجام شود.

6- سوء تغذیه نه تنها مانعی برای ایمن سازی نیست، بلکه ایمن سازی به موقع کودکان مبتلا به سوءتغذیه لازم است.

7- شل بودن مدفوع و یا سرما خوردگی وتب مختصر مانع واکسیناسیون نیست.

8- برنامه زمانبندی دریافت واکسن در افرادی که تزریق مکرر خون دارند( مانند بیماران مبتلا به تالاسمی ) بنا بر جدول روتین می باشد.

9- در صورتیکه واکسن های زنده ویروسی تزریقی بطور همزمان استفاده نشوند باید بین آنها حداقل یک ماه فاصله باشد.

10- در صورت تزریق گاما گلوبولین عضلانی به کودکان فاصله تجویز واکسن های ویروسی زنده ضعیف شده ( به جز واکسن پولیو خوراکی و تب زرد ) با گاما گلوبولین و فراورده های خونی،حداقل سه ماه و در مورد گاما گلو بولین وریدی حداقل شش ماه خواهد بود.

11-  چنانچه طی دو هفته پس از تجویز واکسن های ویروسی زنده (به جز پولیو و تب زرد ) به هر علت گاما کلوبولین عضلانی و فراورده های خونی تزریق شود.باید پس از سه ماه . و در صورت گاما گلویولین وریدی ، پس از شش ماه این واکسن تکرار شود.

12- برای گره های سیار در مناطق کوهستانی و... فاصله واکسیناسیون سه گانه  فلج اطفال ونوبت های اول ودوم  هپاتیت ب را به یک ماه می توان کا هش داد.

13- در صورت نبودن کارت ایمن سازی یا سابقه درست ایمن سازی ، پس از بررسی کامل و دقیق از جمله ،حافظه مادر در صورت نیاز ،ایمن سازی ادامه یابد.

14- ملا ک سابقه واکسیناسیون سند معتبر نوشته شده است.که نشان دهنده ایمن سازس فرد باشد.از قبیل کارت واکسیناسیون، ثبت در دفاتر مراکز بهداشتی ،خانه های بهداشت وتیم های سیار و گوا هی پزشک.

15- در زنان باردار استفاده از واکسن های ویروسی زنده (به جز تب زرد ) ممنوع است.جز در مواردی که خطر ابتلاء به بیماری برعوارض آن غالب باشد

16- در صورتی که بین دز های یک واکسن فاصله ای بیش از مقدار توصیه شده باشد.نیازی به شروع مجدد سری واکسیناسیون از ابتدا با تجویز دز اضافی نیست.وبایستی برنامه ایمن سازی رادر هر زمان ادامه داد.

17- از تزریق واکسن ها در ناحیه سرین به دلیل احتمال آسیب به عصب سیاتیک و یا کاهش اثر بخشی واکسن به علت بافت چربی زیاد آن ناحیه بایستی خود داری نمود.

18- درکودکان کوچکتر از دو سال باید تزریق واکسن در ناحیه قدامی خارجی زانو در افراد بالاتراز دو سال درعضله دلتوئید صورت گیرد.

19- درافراد بالاتر از دو سال نیز چنانچه حجم عضله دلتوئید کم باشد،لازم است تزریق در ناحیه قدامی خارجی ران صورت گیرد.

20- اگر لازم باشد در یک جلسه واکسیناسیون،بیش از یک نوع واکسن تزریق شود باید در محل های جداگانه ( حداقل به فاصله 2/5سانتی متر ) ویا در دوسمت انجا م شود.

21- محل تزریق زیر جلدی واکسن ها ،همان محلی است که تزریق عضلانی انجام می گردد.

22- واکسن BCG باید در حد فاصل یک سوم فوقانی و دوسوم تحتانی بازو تزریق گردد.

23- برای تلقیح واکسن ب.ث.ژ تا شش سالگی نیازی به انجام تست مانتو نمی باشد.در ضمن تزریق این واکسن پس از شش سالگی ضرورتی ندارد.

24- کسانی که در سن سه ماهگی وبالاتر واکسن ب.ث.ژ دریافت نموده اند ودر مدت 72 ساعت در محل تزریق واکنش نشان داده اند .بایستی توسط پزشک از نظر سل بررسی شوند.

25- در افراد مبتلا به علائم ایدز فقط واکسن ب.ث.ژ منع استفاده دارد.و استفاده از سایر واکسن ها ی برنامه گسترش ایمن سازی بلا مانع است.در مورد واکسن فلج اطفال توصیه می شود از تزریق (IPV) استفاده شود.

26- واکسیناسیون کودکان  HIV مثبت بدون علامت ضروری است .و بایستی بنا بر برنامه ایمن سازی انجام شود.بهتر از در صورت در دسترس بودن به جای OPVازIPV استفده شود.

27- اگر کودکی در هنگام دریافت قطره فلج اطفال مبتلا به اسهال شدید باشد وهمزمان قطره فلج به او خورانده شود.بایستی یک دز اضافی واکسن با فاصله حداقل یک ماه دریافت دارد.

28- تغذیه با هر نوع شیر،از جمله شیر مادر،با خوراندن قطره فلج اطفال مغایرتی ندارد.و لازم نیست که قبل و یا بعد از خوراندن قطره،شیر قطع شود.در صورت استفراغ در کمتر از 10 دقیقه پس از دریافت قطره فلج اطفال بایستی تجویز قطره تکرار شود.

29- واکسن پولیو صفر باید در بدو تولد و هنگام خروج از زایشگاه تجویز شود.اما اگر به هر دلیل ،تجویز واکسن درآن زمان مقدور نباشد،در اولین فرصت ممکن تا روز سی ام تولد بایستی تجویز شود.و بعد از آن تجویز پولیو صفر ضرورتی ندارد

30- واکسن فلج اطفال برای افراد بالای 18 سال بلا مانع است.ولی در خانم های باردار در صورت ضرورت استفاده،نوع تزریقی آن (   IPV  )توصیه می شود.

31- در بیماران دچار آترزی مری(esophageal atresia ) که گاسترکتومی شده اند.بهتر از به جای OPV از واکسن تزریقی فلج اطفال (IPV)استفاده گردد.

32- در کودکان دارای نقص اولیه در سیستم ایمنی و در کودکان تحت درمان با داروهای پائین آورنده قدرت دفاعی بدن نظیر کورتیکواستروئیدو یا کودکان تحت درمان با اشعه ومبتلایان به لوسمی – لنفوم وسرطان ها،از واکسن پولیو زنده خوراکی ممنوع است.و به جای آن باید از واکسن کشته تزریقی (  IPV ) استفاده کرد.

33-توصیه می شود همزمان با تزریق واکسن ثلاث یک دز قطره استامینوفن تجویز شود.وبه والدین آموزش داد تا در صورت تب یا بی قراری هر چهار ساعت آنرا تکرار کنند.

34- اگر پس از تزریق واکسن سه گانه،درجه حرارت بدن کودک بالاتر از 40 درجه سانتی گراد ( زیر بغل  ) ،گریه مداوم بیش از سه ساعت که قابل آرام کردن نباشد و یا تشنج ظرف 72 ساعت رخ دهد.در نوبت های بعدی به جای واکسن سه گانه باید واکسن دوگانه خردسالان تزریق گردد.

35- تزریق واکسن سه گانه در کودکان دارای ضایعات مغزی پیشرونده ممنوع است.و باید به آنها واکسن دوگانه خردسال تزریق کرد.

36- فاصله بین نوبت سوم وچهارم واکسن سه گانه نباید از شش ماه کمتر باشد.

37- پس از پایان سن شش سال و 11 ماه و29 روز تلقیح واکسن سه گانه مجاز نیست.وباید به جای آن،واکسن دو گانه بزرگسالان را تزریق کرد.

38- در مورد کسانی که سابقه تشنج دارند وبا مصرف دارو تحت کنترل هستند تزریق واکسن DTP بلا مانع است.

39- برای حفظ ایمنی پس از چهار نوبت  تزریق واکسن سه گانه یا دو گانه ویژه بزرگسالان باید هر ده سال یک بار تکرار شود.

40- جهت بالا بردن سطح ایمنی بزگسالان در مقابل دیفتری توصیه می شود در کلیه مواردی که باید در بالغین واکسن کزاز تزریق شود از جمله در زنان باردار وزنان سنین باروری (49-15 )واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان تزریق شود.

41- واکسنهای سه گانه،دو گانه خردسالان و بزرگسالان را باید حتما̋̋  به شکل داخل عضلانی وعمیق تزریق کرد.( تزریق این واکسن ها در زیر جلد یا داخل جلد می تواند موجب تحریک موضعی ،تشکیل گرانولوم،نکروز وبروز آبسه استریل گردد).

42- در حال حاضر دز یادآور واکسن هپاتیت ب توصیه نمی شود.

43- در صورتی که نوبت های قبلی واکسیناسیون هپاتیت ب با استفاده یکی از دو نوع واکسن پلاسمایی یا نوترکیب ( Recombinant  ) باشد.ادامه واکسیناسیون با نوع دیگر در نوبت های بعدی بلا مانع می باشد.

44- در صورتیکه نوزاد از مادر HBs Ag مثبت متولد شده باشد،باید بطور همزمان 5/0 میلی لیتر « ایمنوگلوبولین» اختصاصی هپاتیت ب در عضله ران دیگر در اسرع وقت و ترجیحا̋ در ظرف 12 ساعت پس از تولد تزریق شود.در صورت عدم دسترسی به ایمنو گلوبولین اختصاصی ،تزریق واکسن هپاتیت ب به تنهایی نیز در ساعت های اولیه پس از تولد حدود 70 تا 80 درصد ایمنی ایجاد می کند.

45- اگر پس از تولد وتزریق واکسن هپاتیت ب مشخص شود که نوزاد از مادر HBsAg مثبت به دنیا آمده است.حداکثر زمان دریافت ایمنوگلوبولین اختصاصی هپاتیت ب یک هفته بعد از تولد می باشد

46- نوزادانی که از مادر HBsAg مثبت متولد شده اند وعلاوه بردریافت نوبت اول واکسن ،ایمنوگلوبولین نیز دریافت داسته اند.در سن 15-9 ماهگی باید از نظر HBsAg و     HBsAb  کنترل شوند.ودر صورت لزوم مورد پی گیری قرار گیرند.

47-  در افراد مبتلا به هموفیلی،واکسن هپاتیت ب باید زیر جلدی تزریق شود.

48- واکسیناسیون هپاتیت ب هیچگونه مورد منع تزریق ندارد.حتی اگر فرد HBsAg مثبت باشد.

49- گروههای پر خطر برای ایمن سازی هپاتیت ب به شرح زیر می باشد:

الف- کلیه پرسنل شاغل در مراکز درمانی بستری وسرپایی که با خون ترشحات آغشته به خون به نحوی در تماس هستند شامال:پزشکان،پرستاران،ماماها ،بهیاران،کمک بهیاران،واکسیناتور ها،دندانپزشکان،کمک دندانپزشکان،کارشناسان وتکنسین های آزمایشگاه های تشخیص طبی ،نظافتچیان واحد های بهداشتی و آزمایشگاه های تشخیص طبی ،دانش آموزان بهورزی،دانشجویان پزشکی دندانپزشکی،پرستاریو مامایی و...

ب- بیماران تحت درمان دیالیزو افرادی که بطور مکرر خون یا فرآورده های خونی دریافت می کنند(تالاسمی،هموفیلیو..)

ج- اعضاء خانواده فرد   HBsAg مثبت ساکن در یک واحد مسکونی.

د- کودکانی که در کانون اصلاح وتربیت نگهداری می شوند،کودکان عقب مانده ذهنی وپرسنل مو سسات نگهداری این کودکان وخانه سالمند ان و معلمین مدارس استثنایی.

ه- آتش نشانها، امداد گران اورژانس،زندانیان،کارشناسان آزمایشگاه های تحقیقات جنایی وصحنه جرم.

و- افراد دارای رفتارهای پر خطر جنسی و اعتیاد تزریقی که تحت پیگیری مداوم هستند.

ز- افراد آلوده به هپاتیت C که حداقل یک تست تکمیلی مثبت دارند.

ح- زندانیانی که دارای رفتار های پر خطر هستند و محکومیت آنها بیش از شش ماه می باشد.

ط- رفتگران شهر داریها.

50- برای تعین نیاز به دز یادآور در گروههای پزشکی مشخص شده در بند 49 ردیف الف که سه نوبت واکسن دریافت نموده اند با توجه به تیتر انتی بادی به شرح ذیل می باشد.

الف- چنانچه فردی از این گروه سه ماه پس از دریافت آخرین نوبت واکسن هپاتیت ب سطح آنتی بادی خود را بررسی و تیتر آنتی بادی وی بیش از IU/ml   10 باشد. نیازی به دز بوستر ندارد.و چنانچه میزان آنتی بادی زیر10 IU/ml باشد لازم است مجددا̋  سه نوبت واکسن هپاتیت ب با دز معمولی دریافت کند.

ب- چنانچه فردی در گذشته  یک دوره واکسن هپاتیت ب دریافت نموده (بیش از سه ماه ) پس از بررسی سطح آنتی بادی ،با توجه به نتایج ،به شرح ذیل اقدام گردد:

- چنانچه تیتر آنتی بادی وی بیش از 10 IU/ml باشد،نیازی به دز یادآور ندارد.

- چنانچه تیتر آنتی بادی این فرد کمتر از ده باشد یک نوبت دز یاد آور دریافت می نمایید .و حداقل دو هفته بعد سطح آنتی بادی مجددا̋  کنترل شده ودر صورتیکه تیتر پایین تر از 10 IU/ml باشد .دو نوبت دیگر واکسن دریافت نمایید.

51- دز یادآور هپاتیت ب در بیماران دیالیزی مندرج در بند 49 ردیف ب :

  بیماران دیالیزی بایستی قبل از انجام واکسیناسیون از نظر HBsAg  و  HBsAb   بررسی شوند.در صورت منفی بودن HBsAg، سه نوبت واکسن با دز دو برابر در یافت نمایند.وبعد از سه ماه از نظر سطح آنتی بادی چک شوند.و در صورت پایین بودن سطح آنتی بادی مجددا̋ سه نوبت دیگر واکسن با همان دز اولیه دو برابر،دریافت دارند.سالانه نیز سطح آنتی بادی بررسی گرددودر صورت پایین بودن ،مجددا̋  یک دز       یاد آور دو برابر، تزریق گردد.

52- اندازه گیری تیتر آنتی بادی گروه های مندرج در بند 50 و 51 جزء وظایف مراکز بهداشت نبوده وفقط در صورت وجود شرایط فوق تا مین واکسن هپاتیت ب به عهده مراکز بهداشتی است.

53- درصورت نیاز به تزریق واکسن سرخجه در سنین باروری،استفاده از واکسن MMR به جای واکسن سرخجه بلا مانع است.

54- خانم های سنین باروری بعد از تزریق واکسن سرخجه یا MMR حداقل تا یک ماه بایستی از باردار شدن پرهیز نمایند.و تزریق این واکسن در هر شرایطی در دوره بارداری دلیلی یرای سقط درمانی نمی باشد.

 

زمان نگهداری واکسن پس از باز شدن ویال در مراکز ارائه خدمات ایمن سازی

  ۱- واکسن های فلج اطفال،سه گانه،دو گانه،کزاز و هپاتیت پس از باز شدن ویال در مراکز ارائه خدمات ایمن سازی،در صورتی که شرایط زنجیره سرما وسترونی حفظ شود.تا پایان تاریخ انقضاء به شرطی که بیش از یک ماه از زمان باز شدن ویال نگذشته باشد،قابل مصرف است

تبصره:در تیمهای سیار واکسیناسیون ،ویال واکسن های باز شده باید در پایان کار روزانه دور ریخته شود.ولی ویا لهای باز نشده به شرط رعایت کامل زنجیره سرما باید در روز های بعد   در اولویت مصرف قرار گیرد.

۲- ویال های آماده شده واکسن MMR و ب.ث.ژ که مصرف نشده است،باید 6 ساعت پس از آماده سازی دور ریخته شوند.

۳-  هر یک از ویا ل های باز شده در شرایط زیر باید بلا فاصله دور ریخته شوند:

الف:اگر شرایط سترونی رعایت نشده باشد.

ب:اگر شواهدی دال بر احتمال وجود آلودگی واکسن مانند غوطه ور شدن ویال محتوی واکسن پس از    با ز شدن در یخ آب شده داخل یخدان،وجود ذرات قابل رویت در ویال واکسن ویا ترک خوردگی ویال واکسن .

۴- چنامچه این تغییرات در ویال باز نشده مشاهده شود،باید با حفظ کامل زنجیره سرما ،واکسن به رده بالاتر برگشت داده شود

 تو ضیح :

۱- در خصوص طریقه مصرف واکسن ،چنانچه دستور مشخصی از طرف مرکز مدیریت بیماری ها ارسال نشده باشد.،مراعات دستورات کارخانه سازنده ضروری است.

۲- واکسن های سه گانه،دوگانه،کزاز .هپاتیت ب در مقابل یخزدگی تغییر ماهیت می دهند،در این صورت،از مصرف آن باید خود داری کرد.

3- کلیه واکسنها باید تا لحظه تجویز در دمای ذکر شده نگهداری شوند.)در یخچال نگهداری شود)

4- حلال واکسن  MMRو ب.ث.ژ در واحد مصرف کننده نیز باید در دمای ذکر شده نگهداری شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 14:4  توسط داریون  | 

شوشتر

شوشتر:                           shoushtar

شوشتر در 831 کیلومتری تهران در جنوب غربی ایران واقع است.از شمال به ایذه از شرق به مسجد سلیمان از جنوب به هفتکل و اهواز .از باختر به دزفول مجاور است.

و دارای 32 درجه و3 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی است..ارتفاع آن از دریا 150 متر است.

بیشتر شوشتر جلگه ای بوده و دارای آب و هوای گرمسیری است.مهمترین رودخا نه ایران « کارون » در شمال شوشتر به دو شاخه تبدیل می شود. یک شاخه  به نام گر گر، که از شمال شرق شهر و از بند زیبای « بند میزان ». می گذرد. و در داخل شهر تشکیل آبشار های زیبای که منظره بسیار دیدنی بویژه در زمان های بارانی ایجاد می کند.

شاخه دیگر به نام شطیط  بوده که از شمال باختری شهر گذر می کند و از پل شادروان می گذرد . یک شاخه کوچک از شطیط از دل  قطعه سنگی بزرگ از قلعه باستانی سلا سل در زمان سلسله سا سا نیان جهت آبیاری زمینهای کشاورزی درون شهر به نام رود داریون جدا می شود.اکنون مسیر جریان آب در دل صخره  منظره زیبایی برای تماشا و آشنا شدن با تمدن بزرگ ایران زمین می باشد.

این دو رود خانه  طی مسافت چند کیلومتری و ایجاد منا طق بیشه ای و جنگلی که مکان مناسبی برای پرندگان و حیوانات گوناگون از جمله. گرگ و روباه .شغال و گراز و .. می باشد.

در 45 کیلو متری جنوب شوشتر در مکان بند قیر به هم وصل می شوند . و شوشتر را شبه یک جزیره بزرگ در می آورنند.زمین های بین این دو شاخه را میان آب و یا « مینو » می گویند.

تاریخ بنا ی شوشتر مشخص نیست.در افسا نه های ایرانی آن را به هوشنگ از پاد شاهان پیشدادی نسبت می دهند.در دوره ایلا میها شهر هیدالو((hidalu تصور می شود در محل کنونی شوشتر بوده باشد.

                    و سپاهیان آسور با نیپال در دنباله فتوحات خود به آنجا رسیده باشند.                                              در سال 260 میلادی   واالرین قیصر روم به اسارت شاپور اول پادشاه ساسانی (271-242میلادی)در آمد.و در مدت هفت سال که در اسارت بود به فرمان شاپور اول با همکاری سایر اسیران به ساختن سد شادروان و بند میزان می پردازند.آثار

بستر رود و سد را در قسمت باختر سنگفرش بوده و بوسیله آهن با هم جفت شدند.

لوئی واندنبرگ:در کتاب باستان شناسی می گوید:یکی از مهمترین آثار شوشتر ،بندی است که بصورت پل نیز هست .طول آن 550 متر و28 دهنه در ساحل چپ رودخانه . هفت دهنه  در سمت راست دارد.

به علت جمع شدن آب در پشت سد،مقدار آب اضافه توسط نهری کوچک بین دو شاخه گرگر و شطیط   تنظیم می شود .تا در زمان کم آبی به سمت سد ودر زمان سیل و پر آبی جریان به سمت شاخه شطیط می شود تا به سد آسیب نرسد.

 

 

شوشتر در زمان عمر اشغال شد.  هورموزان که از همراهان یزدگرد سوم بود . وی خال شیرویه پسر خسروپرویزبود.وی در درگاه یزدجرد

قربی و مقامی بالا داشت.وی جهت افزایش قدرت  خوزستان به شوشتر آمد.و دستور داد ،تا حصار شهر را عمارت کنند.ذخیره فراوان گرد آورد .و مردم را جهت دفاع وجنگ آماده نمود.فرمانده سپاه اعراب در آن منطقه ابو موسی اشعری بود. وی پس از آگاهی از این تحولات مراتب را به عمر گزارش داد . و چاره خواست.لذا عمر به عما ر بن یاسر که والی ولایت کوفه و سواد بود ،نامه نوشت و به وی گفت که با نیمی از سپاه خویش به ابو موسی به پیوندد.

اعراب در اطراف شوشتر مستقر شدند و جنگ های بسیار بین دو جبهه رخ داد.و کشتارزیادی رخ داد.

پس از هجده ماه مقاومت و جان فشانی مردان و زنان دلیر شوشتری « بیشترین مقاومت در برابر تجاوز اعراب به ایران » در نهایت با خیانت یکی از بزرگان شوشتر به نام سینه یا سیه ،پس از امان گرفتن از لشکر تازیان  از راه مخفی ،اشرس یکی از تازیان را به خانه خود برد. و شب هنگام تمام نقاط مهم و حساس شهر را به وی نشان داد.اشرس پس از این جریان به سپاه تازیان برگشت و شرح ماجرا را بیان داشت.پس از آن، شب هنگام 200 نفر از اعراب همرا اشرس از راه مخفی به درون شهر رفته و با نبردی ناگهانی و غافلگیرانه برسپاه شوشتر هجوم برده و دروازه شهر را گشودند.و سپاه تازیان به دین روش وارد شهر شد. و در شهر جنگ خونینی بین مردم و تازیان در گرفت.و خیل بزرگی از زنان و کودکان نیز گشته شدند.

نوشته اند پس از پایان جنگ واشغال شهر تنها کودکان و سالخورد گان مشاهده می شده و زنان یا در جنگ کشته شدند و یا خود را از بالای قلغه به درون آب پریدند و جسم پاک خود را نثار آب کردند .تا به دست تازیان گرفتار نشوند.

                                    «   روان آنان شاد و گرامی باد  »

                   همه سر به سر جان به کشتن دهیم                   از آن به که کشور به دشمن دهیم

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 1:5  توسط داریون  | 

برنامه واکسیناسیون کودکان در ایران

جدول ایمن سازی( واکسیناسیون ) در ایران

 

سن

نوع واکسن

توضیحات

بدو تولد

ب.ث.ژ – فلج اطفال -هپاتیت ب

در کودکان زیر یکیسال،مقدار واکسن ب.ث   ۵ ./. میلی لیتر معادل نصف دوز بالغین-دز بالغین = ا/ ۰

2 ماهگی

سه گانه – فلج  اطفال – هپاتیت ب

 

4 ماهگی

سه گانه – فلج اطفال –هپاتیت ب

 

6 ماهگی

سه گانه – فلج اطفال –هپاتیت ب

 

12 ماهگی

MMR

شامل واکسن های سرخک سرخجه و اوریون می باشد.

18 ماهگی

سه گانه –فلج اطفال -MMR

 

6 سالگی

سه گانه –فلج اطفال

 

 

-         واکسن هپاتیت ب کودکان با وزن کمتر از 2000 گرم چنانچه در وقت مقرر مراجعه نموده باشند در چهارنوبت ( بدو تولد ،یک ماهگی،دو ماهگی و شش ماهگی )انجام می شود.

-         پس از آخرین نوبت واکسن ( شش سالگی ) هر ده سال یک بار واکسن دو گانه ویژه بزرگسالان بایستی تزریق شود.

-         حدا قل فاصله بین نوبت واکسن های سه گانه یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت های واکسن فلج اطفال یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت اول ودوم هپاتیت ب ،یک ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت دوم وسوم هپاتیت ب دو ماه می باشد.

-         حداقل فاصله بین نوبت اول ودوم      MMR یک ماه می باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:7  توسط داریون  | 

جدول واکسیناسیون

جدول واکسینا سیون( ایمن سازی):

انواع واکسن ها.مقدار.راه تجویز. نگه داری

  

بیماری

نام واکسن                       

علا مت اختصاری

ماهیت

مقدار تجویز

شرایط نگه داری

 

 

 

 

 

 

دیفتری،کزاز،سیاه سرفه

سه گانه  (ثلاث)

DTP

توکسوئید کزاز،توکسوئید دیفتری وباکتری کشته شده سیاه سرفه

5/ 0 میلیتر(cc)،عضلانی

2 تا 8 درجه سانتی گراد (طبقه میانی یا پایینی یخجال)

دیفتری ،کزاز

دو گانه خرد سالان

DT

توکسوئید کزاز و توکسوئی ددیفتری(خرد سالان وبزرگسالان)

5/0 میلیتر عضلانی

2-8 درجه سانتیگراد(طبقه میانی یا پائینی یخچال)

دو گانه بزرگسالان

Td

کزاز

توکسوئید کزاز

TT

توکسوئید کزاز

5/0 میلی لیتر  عضلانی

2-8 درجه سانتیگراد(طبقه میانی یا پائینی یخچال )

سل

ب.ث.ژ

BCG

باسیل کالمت وگرن

زیر 1 سال 05/0 میلی لیترو بالاتر از 1 سال 1/0 میلی لیتر داخل جلدی

2تا 8 درجه سانتی گراد(طبقه بالا یی یخچال)

سرخک ،سرخجه،اوریون

سرخک،سرخجه واوریون

MMR

ویروس زنده ضعیف شده سرخک،سرخجه،اوریون)

5/0 میلی لیتر زیر جلدی

2-8 درجه سانتیگراد(طبقه بالایی یخچال)

هپاتیت ب

هپاتیت ب

HeP.B

آنتی ژن سطحی ویروس

برای کودکان زیر ده سال 5/خ میلی لیتر و برای افراد  ده سال وبالا تر یک میلی لیتر عضلانی. و برای بیماران دیالیزی و تالاسمی دو برابر مقدار توصیه شده

2-8 درجه سانتیگراد (طبقه میانی یا پائینی یخچال)

فلج اطفال

 

 

 

 

پولیو خوراکی

OPV

ویروس سه گانه زنده ضعیف شده

2 قطره خوراکی

2تا 8 درجه سانتی گراد(طبقه بالا ئی یخچال)

پولیو تزریقی

IPV

ویروس ضعیف شده

5/0 میلی لیتر زیر جلدی یا عضلانی

2تا 8 درجه سانتیگراد(طبقه فوقانی یخچال)

      


 


 


 

 


 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:0  توسط داریون  | 

جشن سده

 جشن سده :

روز مهر از ماه بهمن شانزدهمین روز از بهمن ماه باستانی  10 بهمن خورشیدی

جشن سده از زمان های بسیار دور به یادگار مانده است.و جشن پیدایش آتش اشت.سده از واژه ست در زبان پهلوی آمده است.و به چم صد می باشد.بناتر تقسیم فصلی ایران باستان آغاز فروردین تا پایان مهر ماه را تا بستان بزرگ و از اول آبان تا اسفند را زمستان می نامیدند.

سده زمانی است که صد روز از زمستان می گذشت و یا به روایت امروزه 50 شب و 50 روز به جشن نوروز مانده است.فردوسی در مورد جشن سده چنین می گوید :

روزی هوشنگ شاه به همراهی یاران خود به کوه می رود.در راه به مای تنومند برخورد می کند.و با سنگ بزرگی به جنگ او می شتابد.سنگ را به سوی مار پرتاب می کند .سنگ به سنگی دیگر برخورد کرده ،جرقه ای بیرون می جهد و به خارو خاشاک اطراف شعله می کشد .و آتش فروزان پدیدار می گردد.واز آن پس جشن سده برگزار میگردد.                                                                                    اجرای مراسم سده چنین بوده است :                                                                         پس از غروب آفتاب سه تن از موبدان در حا لیکه لباس سپید بر تن دارند به سوی توده ای از هیزم خشک که از قبل تهیه گردیده حرکت می نمایند.گروهی از جوانان که آنها نیز لباس سپبد بر تن دارند با مشعل های روشن موبدان را همراهی می کنند.

مو بدان بخشی از اوستا که آتش نیایش می باشد را می سرایند.

موبد بزرگ بوسیله آتش موجود در آتشدان و جوانان سپید پوش با یاری از شعله های مشعل هیزم ها را آتش می زنند.گروه موزیک از آغاز تا پایان مراسم، آهنگ شادی می نوازند.

زرتشتیان با شادی پیروزی شعله ور شدن آتش سده را جشن می گیرند.و به امید اینکه تا جشن سده سال آتی روشنایی و گرمی در دل هایشان باشد،به خانه بر می گردند.

یکی روز شاه جهان سوی کوه                                     گذر کرد با چند کس هم گروه

پدید آمد از دور چیزی دراز                                       سیه رنگ و تیره تن وتیز تا ز

دو چشم از بر سر چودو چشمه خون                           ز دود دهانش جهان تیره گون

نگه کرد  هوشنگ با هوش سنگ                               گرفتش یکی سنگ وشد پیش سنگ

بزور کیانی بیازید دست                                       جهانسوز مار از جهانجو بجست

بر آمد بسنگ گران سنگ خورد                             هم آن وهم این سنگ بشکست خورود

فروغی پدید آمد از هر دو سنگ                              دل سنگ  گشت از فروف آذرنگ

نشد مار کشته و لیکن ز راز                                   پدید آمد  آتش از آنسنگ باز

هر آنکس که بر سنگ آهن زدی                          ازو  رو شنایی   پدید  آمد ی                 

جهان دار پیش جهان آفرین                                  نیایش همی کرد و خواند آفرین

که او را فروغی  چنین هدیه داد                           همین آتش   آنگاه  قبله  نهاد

بگفتا فروغست     این ایزدی                               پرستید  باید  اگر  بخردی

شب  آمد بر افروخت آتش چو کوه                         همان شاه  در گرد  او با  گروه

یکی جشن  کرد و آنشب باده  خورد                     سده نام   آن   جشن  فرخنده  کرد

ز هوشنگ  ماند  این سده یادگار                         بسی باد  چون  او شهریار

کز آباد کردن جهان  شاد  کرد                           جهانی  به نیکی  ازو  یاد  کرد

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آبان ۱۳۸۹ساعت 14:5  توسط داریون  | 

خلیج فارس.

                                          به نام خدا

  خلیج پارس                                                                                 pearsian golf

تا قبل از ورود آرياييان به فلات ايران در منابع آسوری از خليج فارس با عنوان « نارمرتو Narmarratu» نام برده شده است كه به معناي رود و يا آبراه تلخ است و اين قديمي‌ترين عنواني است كه بر خليج فارس داده شده است.
در كتيبه‌اي از داريوش بزرگ شاه هخامنشي واژه يا عبارت « درايه تيه هچا پارسه آئي تي Draya tya hacha Parsa aity» بر آبراه خليج فارس اطلاق شده است كه معناي آن « دريايي كه از پارس مي‌رود» است.
فلاويوس آريانوس (Flavius Arrianus) مورخ يوناني كه در قرن دوم ميلادي مي‌زيسته است در كتابش آنابازيس براي نام خليج فارس واژه « پرسيكون كااي تاس Persikon Kaitas» را به كار مي‌برد كه معنا و مفهوم آن قرابت نزديكي با عبارت « خليج فارس» دارد.
« استرابون Strabon» جغرافي‌دان معروف يوناني هم كه در نيمه قرن اول ميلادي زندگي مي‌كرد در كتاب خود مكرراً از همين واژه براي معرفي خليج فارس بهره برده و به ويژه تصريح مي‌كند كه اعراب ب93ين درياي سرخ و خليج فارس (پرسيكون كا اي تاس) روزگار مي‌گذرانند.
كلوديوس پتوله ما اوس (Claudius Ptalemaeus) معروف و مشهور به بطلميوس بزرگترين جغرافيادانان عالم در قرون اوليه پس از ميلاد در قرن دوم ميلادي از آبراه خليج فارس تحت نام « پرسيكوس سينوس Persicus Sinus» ذكر كرده است كه دقيقاً به مفهوم « خليج فارس» است. در برخي منابع لاتين اين واژه به صورت سينوس پرسيكوس و « ماره پرسيكوم Mare Persicum» هم ذكر شده است كه معناي عبارت اخير درياي پارس است.
لازم به يادآوري است كه در بسياري از زبانهاي زنده دنيا نيز همين واژه سينوس پرسيكوس براي معرفي نام خليج فارس وارد شده است. چنانكه در زبانهاي : فرانسه به صورت : Golfe Persique؛ .6انگليسي Persian Gulf؛ آلماني Persischer Golf؛ ايتاليايي Golfo Persico؛ روسي Persidskizaliv؛ ژاپوني Perusha Wan؛ و تركي Farsi Korfozi ثبت شده است.
كوين توس كورتيوس روفوس (Quintus Curtius Rufus) مورخ رومي هم در قرن اول ميلادي نام لاتين « آكوارم پرسيكو Aquarum Persico» را براي نام خليج فارس به كار برده است كه به معناي آبگير پارس است.
در منابع تاريخي و جغرافيايي دوره اسلامي نيز به طور مكرر براي شناسايي و معرفي آبراه خليج فارس از واژه‌ها و عبارات « بحر فارس ـ البحر الفارسي ـ الخليج الفارس ـ خليج فارس» استفاده شده است.
ابوبكر احمد بن محمدبن اسحاق بن ابراهيم الهمداني مشهور و معروف به ابن الفقيه در اثر جغرافيايي‌اش مختصر كتاب البلدان كه در سال 279ق تأليف شده است درباره خليج فارس چنين آورده است : « و اعلم ان بحر فارس و الهندهما بحر واحد لاتصال احدهما بالاخر. يعني : بدان كه درياي پارس و هند از براي پيوستگي به يكديگر هر دو يك دريا هستند.»
ابوعلي احمدبن عمر بن رسته در كتابش الاعلاق النفيسه و در سال 290ق درباره خليج فارس چنين نوشته است :
« فاما البحر الهندي يخرج منه خليج الي ناحيه فارس يسمي الخليج فارس ... و بين هذين الخليجين (يعني خليج احمر و خليج فارس) ارض الحجاز و اليمن و ساير بلاد العرب. يعني : اما درياي هند، از آن خليجي به سوي ناحيت پارس بيرون آيد كه خليج فارس نام دارد... و بين اين دو خليج يعني خليج احمر و خليج پارس سرزمين حجاز و يمن و ديگر بلاد عرب واقع است.
ابوالقاسم عبيدالله بن عبدالله بن احمد بن خرداد به خراساني (وفات 300ق) در كتاب خود المسالك و الممالك در اين باره مي‌نويسد: « گروهي از اين رودها به سوي بصره و گروهي به سوي مذار [شهري بين واسط و بصره] روانند و سپس همه آنها به درياي پارس مي‌ريزند.»
بزرگ بن شهريار الناخذاه هرمزي (ناوخداي هرمزي) در كتابش عجايب الهند بر و بحر و جزايره كه در سال 342ق آن را تأليف كرده است از واژه « بحر فارس» براي معرفي خليج فارس بهره برده است. ابواسحاق ابراهيم بن محمد الفارسي الاصطخري (وفات 346ق) هم در كتاب خود مسالك الممالك از همين عبارت « بحر فارس» براي معرفي نام خليج فارس استفاده مي‌كند. مورخ نامدار ابوالحسن علي بن الحسين بن علي مسعودي (وفات 346ق) نيز در اثرش « مروج الذهب و معادن جوهر» در ذكر خليج فارس عبارت « بحر فارس» را به كار برده است. مسعودي در كتاب ديگرش « التنبيه و الاشراف» هم واژه « البحر الفارسي» را براي شناساندن خليج فارس به كار گرفته است.
ابوريحان محمد بن احمد البيروني الخوارزمي (وفات 440ق) نيز در آثار خود واژه‌هاي « درياي پارس ـ خليج پارس ـ بحر پارس» را براي معرفي خليج فارس ذكر كرده است.
ابن حوقل در اثرش « صورﺓ الارض» و بشاري در كتابش احسن التقاسيم في معرفه الاقاليم كه به ترتيب در سالهاي 367ق و 375ق تأليف شده‌اند، واژه « بحر فارس» را به جاي خليج فارس به كار برده‌اند در كتاب « حدودالعالم من المشرق الي المغرب» هم در معرفي خليج فارس از عبارت « خليج فارس» بهره گرفته شده است.
محمد بن نجيب بكيران در كتابش جهان نامه؛ ابن البلخي در كتابش فارسنامه؛ شرف‌الزمان طاهر مروزي در اثرش طبايع الحيوان؛ ابوعبدالله محمد بن عبدالله بن ادريس در كتاب نزهه المشتاق في اختراق الآفاق؛ شهاب‌الدين ابوعبدالله ياقوت بن عبدالله حموي رومي در كتاب مشهورش معجم‌البلدان؛ ابوعبدالله زكريا بن محمد بن محمود قزويني در كتاب آثارالباقيه و اخبارالعباد؛ در كتاب عجائب المخلوقات و غرايب الموجودات؛ ابوالفداء در كتاب تقويم‌البلدان؛ و شمس‌الدين ابوعبدالله محمد بن ابي طالب الانصاري الدمشقي الصوفي در كتابش نخبة‌الدهر في عجايب البر و البحر به ترتيب واژه‌ها و عبارات : « بحر پارس - درياي پارس (و هم بحر پارس) ـ الخليج الفارسي ـ بحر فارس ـ درياي پارس (و هم بحر فارس) ـ درياي پارس ـ بحر فارس ( و درياي پارس) ـ بحر فارس و بحر الفارسي (و بحر فارس)» را در معرفي و ذكر خليج فارس به كار برده‌اند. اين عبارات و واژه‌ها به طور مكرر طي قرون پنجم تا يازدهم قمري در كتب و منابع تاريخي و جغرافيايي زير نيز ذكر شده است : شهاب‌الدين احمد بن عبدالوهاب بن محمد النويري در كتاب نهايت‌الادب في فنون العرب؛ حمدالله ابي بكر مستوفي در كتاب نزهه‌القلوب؛ ابوحفص زين‌الدين عمر بن مظفر معروف به ابن الوردي در كتاب حزيدة‌العجائب و فريدة‌الغرايب؛ ابن بطوطه در كتاب خود تحفه النظار في غرائب الامصار و عجائب‌الاسفار؛ ابوالقاسم محمد بن حوقل در كتاب صورةالارض؛ و كتاب صبح الاعشي في كتابه الانشاء نوشته احمد بن علي بن احمد القلقشندی.
همچنين مصطفي بن عبدالله كاتب چلبي فلسطيني معروف و مشهور به حاجي خليفه (وفات 1067ق) صاحب كتاب كشف‌الظنون در كتاب ديگرش جهان‌نما در توصيف خليج فارس آورده است : [ترجمه از زبان تركي است] « درياي پارس ـ به اين دريا سينوس پرسيقوس مي‌گويند يعني خليج فارس به مناسبت اينكه در مشرق آن فارس واقع است بدان نسبت داده مي‌شود و آن را ماره پرسيقوم (درياي پارس) نيز مي‌گويند.» 

+ نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت 1:28  توسط داریون  | 

تاریخی. ایران باستان

                                             لولوبی هاfoto
عادل ارشادی فر
تاريخ دانان زيادي همچون٬ هنري فيلد , آرتور كسيت, چارلز بارنی و غيره سرزمين آذربايجان را مهد تمدن بشري و سرزمين ظهور انسان متفكر ميدانندַ اين سرزمين پر آب و حاصلخيز از هزاران سال پيش مسكن انسانها بوده است و همواره مهاجرين جديد را نيز به خود جذب كرده استַ در كاوشگري هايي كه در گنجه, نخجوان و آستارا انجام شده٫ وسايل زياد كشاورزي و ظروف سنگي از دوران سنگي بدست آمده استַآثار باستاني كه در"قوبوستان" در آذربايجان شمالي در نزديكي باكو در ساحل خزر پيدا شده است مربوط به ۱۳۰۰۰ سال قبل از ميلاد ميباشند. علاوه بر آثار تاريخي زيادي كه در آنجا پيدا شده ( سلاح, لوحه هاي سنگي, وسايل زندگي,ַַ) تكه سنگهاي بزرگي نيز در آنجا وجود دارد كه اشكال مختلفي بر آنها حك شده است. اين حكاكي ها عبارتند از اشكال حيوانات مختلف, رقص دسته جمعي, قايق و غيره و در نوع خود بي نظير ميباشد. به عقيده خيلي از دانشمندان از جمله پروفسور Thor Heredal باستان شناس نروژی، اشكال حك شده قايق و كشتي در قوبوستان عين شكلهاي سومري مي باشند و ارتباط بين مردم ساكن آنجا ها را با هم ثابت كرده وتصويرهای قايقها در قوبوستان را قديميترين تصويرهای پيدا شده قايق در دنيا ميدانندַ (۱)

به عقيده اين گروه از تاريخدانان دسته اي از سومريان هنگام عبور از آذربايجان ،مدتی در آنجا ساکن شده و در تكامل تمدن قوبوستان نقش مهمي ايفا كرده اند ٫ خود سومري ها در كتيبه اي بيان ميكنند:كه انها از سرزمين كوهستاني در شمالغرب آمده اند و در انجا كشتيراني امكان پذير بود. (۲)

آثاری که شبيه ،آثار قوبوستان،و همزمان با آنان هستند از جاهاي مختلف آذر بايجان جنوبي نيز پيدا شده است ٬از جمله در منطقه سونگون ورزقان در شهرستان اهر كه در سال ۱۳۷۶ شمسي توسط محمد حافظ زاده پيدا شدند( پروفسور ذهتابي٬تاريخ قديم تركان ايران ص ۱۵۴). قديمترين اقوام ساكن سرزمين آذربايجان امروزی ( استانهایآذربايجانشرقي ,غربي,زنجان ,اردبيل,همدان,قزوين, وقسمتهايي از استانهاي مركزي,گيلان,كردستان +آذربايجان شمالي) اقوام سومر، سابير يا ساوير ها, قوتتی ها, لولوبی ها,كنگرها,هوری ها٬ توروك ها و آذها بودند، زبان همه اين اقوام پيوندي يا التصاقي بود. حتي بعضي از پان فارس هاي سابق مثل شاپور رواساني(۳), رقيه بهزادي(۴) و حاميان پان فارسيسم مثل گيرشمن(۵) به اين حقيقت اعتراف ميكنند. به عقيده تاريخدانان زيادي از جمله م.دياكونوف٬ آكادميك مار ٬ ُ.هومئل و غيره زبان آن اقوام لهجه هايي از يك زبان مشترك بودند و آن زبان را زبان" پروتوترك"؛پيش تركي٬ محسوب ميكنند.

تركی آذري امروزي حاصل آميزش و تركيب زبان اقوام باستانی ذکر شده آذربايجان، با لهجه هاي ديگر تركي٬ كه در اعصار بعدي از طريق مهاجرت اقوام جديد ترك، از جمله ايشغوزها(ساكا٬ايسكيت)٬ اوغوزها٬ قبچاق ها٬ اويغورها، به آذربايجان، وارد آنجا شده بود٬ شكل گرفته است. از نظر زبان شناسي زبان تركي وارث زبان همه اين اقوام قديمي ميباشد و به همين خاطر تاريخداناني چون ف.هومئل و غيره ،آن آقوام را پروتوترك مينامند، آن اقوام از۶۰۰۰ سال ق.م. و حتی زودتر از آن ساكن آذربايجان بودند.

هرودوت ٬ هر چند كه اشتباهات زيادی را در تاريخ نويسی مرتکب شده است٬ در باره مردم آ ذربايجان ميگويد: سايبر ها در هر دو طرف رود آراز (ارس) ساكن هستند(۶) ٬ در ترك بودن سايبر ها هم، که کلمه سيبری نيز از نام آنان اقتباس شده است، هيچ تاريخ داني شكي نميكند. در زمانهاي خيلي قديم٬ تركان كه از اقوام زيادي تشكيل شده بودند و در وسعتي از منچوري تا مديترانه و خليج کنگر( خليج فارس امروزی) زندگي ميكردند نه با نام ترك بلكه با نام ايل و قبايل مختلف خود ناميده مي شدند٬ هرچند كه قبايلي به اسم قبايل توروك يا ترك نيز در بين آنها بودند٫ که بعد از تقريبا ۴۰۰ميلادی،يعنی زمان امپراتوری "گوک ترکها" ، کلمه تورک همه گير شده است
از اقوام باستاني آذربايجان كه بارها موفق به ايجاد دولت هاي مقتدري در سرزمين آذربايجان شدند و در شكل گيري هويت زباني و تباري تركان امروزي آذربايجان سهم بزرگي دارند ٬ لولوبي ها و قوتتي ها بودند كه از ايل ها و قبايل همنژاد و همزبان زيادي تشكيل شده بودند. اين اقوام در اعصار بعدي در تشكيل دولت هاي ماننا و ماد مهمترين نقش را داشتند. پروفسور ف. اغاسي اوغلي تاريخ شناس مشهور آذربايجاني(شمالي) ، در تحقيقات جديدي عقيده دارند كه لولوبي ها قومي مجزا از قوتتي ها نبودند بلكه شاخه كوچ نشين و كوه نشين اقوام قوتتي را لولوبي ميناميدند. اقوام مذكور در حدود هزاره ششم پيش از ميلاد نخستين موج از مهاجريني بودند كه به سرزمين آذربايجان روي آورده اند . منشأ اين اقوام آسياي ميانه(تركستان) بود.

لوللو در زبان هوري به معني كوهستاني و بي علامت جمع در آن زبان ميباشد٬ و لولوبي به معني كوهستاني ها بود. در منابع اككدي در هزاره سوم قبل از ميلاد از لولوبي ها با نام لوللوپوم ياد ميشود و در منابع آشوري به آنها لولوبي گفته ميشود.(۷)

لولوبي ها از شرق رودخانه دياله تا درياچه اورميه و ازآانجا تا قزوين٬ قم و همدان زندگي مي كردند.قوتتي ها در شمال و شمالغرب لولوبي ها زندگي مي كردند.

نارام سوئن ٬ نوه سارگون اول شاه اككددر لوحه معروفش ؛ از غلبه بر لولوبي ها سخن ميگويد.؛ بر لولوبي هاي كوهستاني پيروز شدم (۸)

لولوبي ها از نظر نژادي نزديك به ايلاميان و كاسسي ها بودند.(۹)

در نزديكي سرپل ذهاب كه سرحد جنوبي لولوبي ها بود٬ دو كتيبه سنگي كه هر دو مربوط به۳۰۰۰ سال قبل از ميلاد ميباشد پيدا شده است. كه يكي از آنوبانيني Anubanini ٬ و ديگري از Tar-lunni ٬تارلوني ٬ دو تا از شاهان لولوبي مي باشند. هر دو كتيبه با خط و زبان اككدي نوشته شده اند.كتيبه آنوبانيني در آن طرف مرز در شيخ خاندا درعراق پيدا شده است و در آن نوشته اي به اين مضمون نوشته شده: آنوبانيني شاه قدرتمند لولوبي شكل خودو شکل ايشتار (ننه) را در كوه پادير حك گردانيد. كسي كه صدمه اي به اين اشكال و لوحه بزند به نفرين و غضب آنو٬ آنوتوم٬ بئل٬ رامان٬ ايشتار٬ سين و شه مش دچار و نابود شود. (۱۰).

آنو Anu٬ ،خدايي كه آنوباني در لوحه اش ذكر مي كند، در بين النهرين نيز به عنوان خداي بزرگ آسماني ٬ كه ديگر خدايان از او مدد ميگرفتند٬ از ۳۰۰۰ ق م تا ۷۰۰ ق م در آنجا مورد پرستش بود. آنو اسم خداي لولوبي ها همچنين اسم كوهي ( Anoy)مقدس در شمال كوههاي آلتايي هست و احتمالا آن اسم را با مهاجرت خود از آنجا با خود به سرزمين جديدشان آورده اند. احتمالا آنوتوم نيز مرتبط با Anoy ميباشد. ايشتار، ايستر( اينانا) اولين بار در بين سومريان آفريده شده و بعد در ميان ملل ديگر رايج شده بود.(۱۱)

نقش هاي حك شده در اين كتيبه ها اطلاعات زيادي را راجع به طرز لباس ٬ دين٬ و اسلحه هاي لولوبي ها به ما ميدهد. اين دو كتيبه از آن جهت مهم هستند كه لباس و كلاه لولوبی ها در آن کتيبه ها، با کلاه و لباس ماننا ها٬ كاسسي ها و ماد ها ، که هرودت در ۲۵۰۰ سال بعد .... ميکند، كاملا مثل هم ميباشد..يعني با تكيه بر آن دو كتيبه باقيمانده از لولوبی ها و نوشتجات هرودت به طور قطعي ميتوان همنژادي و همزباني كاسسي ها٬ ماننا و مادها را اثبات كرد( ۱۲). در لوحه آنوبانيني شاه با لباس و كلاه مخصوص تركان آسياي ميانه با تير و كمان در دست پايش را روی شكم دشمنش كه لخت بر زمين خوابيده گذاشته است٬ ودر جلوي شاه " ننه"nana، با لباس مخصوص ايستاده و هشت نفر اسير را دست بسته با طناب نگه داشته و و در دست راست يك حلقه ( نشان قدرت و خاكميت) را به طرف شاه دراز كرده است و بالاي آنان شكل آفتاب نقش شده است. بعدها شاهان هخامنشي و ساساني از آن كتيبه الهام گرفته و در كتيبه هايشان از آن تصوير و حلقه استفاده كردند٬ و اين نمونه اي از يادگيری پارسها از اجداد تركان است.(عكس اين دو كتيبه٬تاريخ قديم تركان ايران ص ۲۲۳-۲۲۴). شکل تير و كمان درآن كتيبه ثابت ميكند كه ملل ترك خيلي قديميتر از تركان ايشغوز( ساكا ها) از تير و كمان استُفاده ميكردند.

م.دياكونوف :اثار تاريخي نشان ميدهد كه لولوبي ها در ۳۰۰۰ سال ق. م. داراي دولت مستقل٬ تمدن و جامعه مترقي بودند (۱۳). ?ا تحقيقاتي كه ازطرف دانشمندان صورت گرفته اين امر روشن شده است كه قيافه تركاني كه در عصر حاضر در آذربايجان زندگي مي كنند با تصاوير و مجسمه هايي كه از لولوبي ها و گوتي ها به جاي مانده است مطابقت مي نمايد(خصوصا فرم جمجمه) و اين نشان می دهد که با وجود مهاجرت اقوام جديد به آذربايجان در اعصار بعدی٬ شكل و قيافه ساكنين آذربايجان با۵۰۰۰ سال اخير تغيير چنداني نكرده است.

منابع:

۱- ر. رئس نيا ٬آذربايجان در سير تاريخ ايران٬ چاپ ۱۳۶۸ تبريز

۲- مַتقي سياهپوش٬ پيدايش تمدن در آذربايجان, صفحه ۳۰۵

۳- ?اپور رواسانی٬ ?امعه بزرگ شرق٬ص۳۰۲٬

۴- رقيه بهزادی٬ قوم هاي كهن در آسياي مركزي و ايران٬ ص۲۶۴

۵- گريشمن٬ ايران از اغاز تا اسلام ٬ص۳۸

۶- تاريخ هرودت٬ ترجمه م.وحيد مازندراني٬ تهران ۱۳۴۳

۷- پروفسور ذهتابی ٬تاريخ قديم تركان ايران٬ص ۲۲۲

۸-م. دياکونوف٬ تاريخ ماد٬ ص۲۱۰

۹-م. دياکونوف٬ تاريخ ماد٬ ص۱۱۰

۱۰- ماد٬هخامنشيان٬اشكاني٬ساساني-اكبر سرافراز٬ بهمن فيروزمند۱۳۷۳٬تهران٬ص۱۵ / (تاريخ ماد٬ ص ۱۰۲)

۱۱- ?روفسور م.ت. ذهتابي٬تاريخ قديم

+ نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت 1:3  توسط داریون  | 

تاریخی.

 

                 قانون در عصر هخامنشی 

                                        ۳۲۱-۵۵۹ ق م

. به سبب كاستی منابع در پس هاله ای از ابهام قرار گرفته است، اما - نظام حقوقی ايران در عصر هخامنشی 

اشاراتی وجود دارد كه از جايگاه مهم قانون در اين دوره از تاريخ حكايت می كند.

بی ترديد ادارة قلمرو پروسعت هخامنشی و جلب رضای مردم بسياری از اين سرزمين ها، تنها در ساية حاكميت قانونی استوار

امكان پذير بوده است.

قانون گذاری داريوش: داريوش كه در تاريخ هخامنشيان به عنوان شاهی قانون گذار شناخته شده، در كتيبه ها بارها از قانونی

ياد كرده که عمل به آن را موجب استواری امور د ر سراسر كشورهای متبوع خود دانسته و مقبوليت آن در ميان « قانون من » عنوان

مردم كشورهای گوناگون را از الطاف اهورامزدا شمرده است . افلاطون در كتاب قوانين، از زبان دانشوری آتنی به نقش مهم

داريوش در وضع قوانين ايران اشاره و بر برابری عمومی به عنوان اساس اين قوانين تكيه كرده، اين و يژگی را زمينه ساز پيدايی

حس دوستی و جمع گرايی ميان همه ايرانيان داشته است . آنچه به وضوح به عنوان ويژگی قانون داريوش قابل تأمل است،

برخلاف قوانين منطقه ای پيشين، قابل اجرا بودن آن در كشورهای گوناگون تحت فرمان هخامنشی بوده است . قوانين داريوش

پس از او از سوی د يگر شاهان هخامنشی لازم الاجرا تلقی می شد و با تعبيری كه در نامه افلاطون آمده مايه پايداری و دوام

كشور ايران تا روزگار وی بوده است.

خاستگاه و حدود اقتدار شاه؛ شاهان هخامنشی، همواره در كتيبه ها پادشاهی خويش را عطيه ای از سوي اهورامزدا دانسته و بقای

پادشاهی خود را در گرو ياری همو شمرده اند.

اين خاستگاه مذهبی، زمينه مناسبی را براي هخامنشيان فراهم می ساخت تا حكومت يگانه سالاری خود را بر عموم ايرانيان و

تبعه غير ايراني خود اعمال نمايند؛ البته گفتنی است كه اين يگانه سالاری هخامنشی گاه از سوی ناظران خارجی به عنوان

برترين گونه از اين نوع حكومت ستوده شده، و گاه به عنوان گونه اي انحراف يافته از يگانه سالاری و نمودی از ستمكاری نسبت

به زيردستان نكوهش شده است. ممكن است اين دوگانگی در داوری ناشی از اختلاف سلوك شاهان هخامنشی بوده باشد.

به گواهی يادكردهای تاريخی قوانينی وجو د داشت كه محدوده اقتدار شاه هخامنشی را مقيد می ساخت و براي او نيز لازم الاجرا

بود؛ منابع تاريخي بدون اشاره به منشأ اين قوانين، تنها از وجود چنين محدوديتهايی سخنی به اشاره آورده اند. نخست اشاره ای از

هرودت به قانونی ايرانی است كه براساس آن پادشاه نبايد كسی را به سبب يك بار ارتكاب گناهی به مرگ محكوم نمايد و از

نمونه های ديگر، اشارات مورخان است كه پادشاهان هخامنشی چون كمبوجيه و خشايارشا، گاه دربارة قانونی بودن برخی امور

خود با قاضيان سلطنتی رايزنی می كرده، و خود را ملزم به رعايت قوانين می ديده اند، در عين اين كه گاه چنين رايزنی هايی قضات

را نيز به زحمت می افكنده است . شايد بتوان گفت كه قوانين لازم الاجرا برای شاه بخشی از همان مجموعه قوانينی بوده كه

ياد كرده است. « قانون مقدس و واجب الاطاعه نزد ايرانيان » پلوتارك از آن به عنوان

قانون و طبقات اجتماعی؛ نظام طبقاتی در روابط اجتماعی ايران باستان، از ويژگی هايی شناخته شده براي جامعه ايراني بود و اين

ويژگيی آن اندازه در شئون مختلف جامعه ريشه دوانده بود كه به گفته هرودت به هنگام برخورد دو ايرانی در كوی، از چگونگی

سلام كردن ممكن بود بر رابطة طبقاتی ميان آن دو آگاهی يافت . البته نمی توان انتظار داشت كه نظام در شكل گيري قوانين

بی تأثير بوده و قوانين براساس ناديده گرفتن اختلافات طبقاتی تنظيم شده باشد؛ اما از سوی ديگر، نبايد درباره ميزان تأثير نظام

طبقاتی در قوانين ايران باستان دچا ر گزافه شد . اين مبناي دادگستري داريوش كه قانون قوی را از ستم كردن بر ضعيف بازدارد

خود اشاره دارد كه در قوانين هخامنشی رسيدگی به شكوای طبقات ضعيف جامعه نيز در مد نظر قانون گذار بوده است. در توضيح

اين برداشت بايد خاطر نشان كرد كه به گواهی مورخان يونانی، از ميان مشاغل شرافتمند به كشاورزی و جنگاوری مورد توجه

خاص شاهان ايران بوده است.

زمينه های تنوع قوانين؛ با آنكه دانسته ها دربارة مضمون قوانين عهد هخامنشی بسيار اندك است، اما شواهد درباره زمينه تنوع

اين قوانين به نسبت گوياست . براساس گزارش های رسيده از يونانيان، در قانون شاهی قوانين جزايی در صدر قرار داشته، و اين

ميزان از اهتمام شاهان هخامنشی به قوانين جزايی، از اثنای كتيبه ها نيز قابل دريافت است. يوسقوس دربارة قوانين ايران سخنی

به اختصار رانده، و يادآور شده كه از ديدگاه منتقدی چون آپولونيوس، قوانين جزايی ايرانيان در خور ستايش بوده است.

به عنوان مبنايی در رسيدگی به امور جزايی چه در مقام قانو ن گذاری و چه دادرسی بايد به اين اصل مورد تكيه داريوش اشاره

كرد كه مجازات هر فرد بايد به تناسب آزاری باشد كه او بدان دست يازيده است . مبنايی ديگر، كه در گزارش هرودت بازتاب   یافته .                                                 اصلی است كه براساس آن نه پادشاه و نه هيچ ايرانی، كه حكمی به دست اوست، نبايد كسی را به سبب يك بار ارتكاب گناهی به مرگ محكوم كند و هيچ ايرانی نيز نبايد بند ه ای را به سبب يك گناه به مجازاتی سخت رساند. تا زمانی كه محقق گردد كه خطاها و جرائم شخص افزون بر خدما ت اوست . اين اصل از سوييی جایگاه اصليی درباره نظام مالی و اداری و قوانين مربوط به آن بايد گفت كه داريوش در اصلاحات خود به وعده پيشين كورش مبنی بر تنظيم

قوانين مالياتی جامه عمل پوشا نيد و جريان ماليات گيری را در قلمرو خود نظام داد . گامهای برداشته شده در اين دوره در جهت

تنظيم امور مالی و اداری كشور زمينه ای بود تا يك ساختار قانونمند شكل گيرد؛ شاهد برای اين امر، بسیاری از اصطلاحات در

حوزه نظام مالی و اداری چون حسابرس، خزانه دار و بازرس ا ست كه در حوزه زبان فارسی باستان شكل گرفته و يا

دگرگونی هایی به اثنای سطور كتب مقدس آرامی و جز آن راه يافته است.

در زمينة حقوق خصوصی دانسته ها بسيار اندك است و از اندك اطلاعات برجای مانده، اشاراتی به قوانين ازدواج، چون جواز تعدد

زوجات، و نبودن تجويزی براي ا زدواج با محارم است . چنين می نمايد كه قوانين حقوق خصوصی عهد هخامنشی بايد ارتباطی

نزديك با آموزه های دينی آن روزگار داشته باشد و وضوح بيش تر دربارة وضعيت حقوق خصوصی، در گرو روشن شده

ويژگی های مذهبی ايران در عهد هخامنشی است . اين احتمال نيز داده شده است كه اير انيان پس از فتح بابل بخش هايی از

قوانين بابلی، به خصوص قوانين تجارت ايشان را پذيرفته و در سراسر قلمرو هخامنشی ترويج كرده باشند.

دربارة نظام قضايی مي دانيم كه گروهی از قاضيان، معمولاً 7 تن به عنوان رايزن قضايی شاه، يا به تعبير مورخان يونانی

انتخاب مي شده اند. اين هيئت بالاترين مرجع قضايی كشور بود و در انتخاب اعضاي آن از حيث دانش و « قاضيان سلطنتيی در اين هيئت مادام العمر، و استثنای آن در صورت تخلف قاضي بود كه به مرگی سخت

مجازات می شد.

 

+ نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:5  توسط داریون  |